Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Neuveriteľné, čím si toto dievčatko muselo prejsť: Za 5 rokov zvládlo to, čo by mnohí dospelí nedokázali

08.02.2018 mon

Dievčatko, ktoré strávilo prvé roky života napojené na dýchací prístroj, môže vďaka náročnej operácii konečne behať so svojimi vrstovníkmi.

Malá Dianka bola takmer od narodenia závislá od dýchacieho prístroja. 5 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Northfoto Malá Dianka bola takmer od narodenia závislá od dýchacieho prístroja.

Päťročná Diana Gallenová trpí vrodeným syndrómom centrálnej hypoventilácie (CCHS) – zriedkavým stavom, ktorý postihuje autonómny nervový systém kontrolujúci dýchanie. Keď lekári prišli na to, čím trpí, napojili ju hneď v prvom týždni života na výkonný dýchací prístroj, aby vôbec prežila. Takto strávila malá Dianka prvých päť rokov svojho života. Všade, kam sa toto pekné blonďavé dievčatko pohlo, musel ísť s ňou aj prístroj veľký ako obrovský vysávač.

Rodičia sa jej snažili dopriať všetky radosti, aké mali aj jej rovesníci. 5 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Northfoto Rodičia sa jej snažili dopriať všetky radosti, aké mali aj jej rovesníci.  

Na šmykľavku aj do kúpeľne

Po šesťhodinovej operácii môže Dianka zažívať po prvý raz v živote slobodu pohybu. „Snažili sme sa, aby žila aspoň podobný život ako jej rovesníci,“ vraví Diankina mama. „Ak chcela ísť na šmykľavku, išla a my s ňou aj s prístrojom. Keď sa chcela ísť učesať do kúpeľne, museli sme ísť s ňou. Ale takto to nemohlo ísť predsa ďalej. Hlavne ak by nastúpila do školy – nedokázala by sa sama presunúť ani od lavice k lavici.

Šesťhodinová operácia

„Deti, s ktorými pracujeme, sú veľmi často spojené s ventilátorom po celý život,“ povedal Dr. Anthony Chin, riaditeľ chirurgie v Detskej nemocnici Lucie. „Keď vidíme, ako sa im po operácii dramaticky zmení život, motivuje nás to, aby sme sa stále zlepšovali v tom, čo pre ne robíme.“

  Riskantná
 operácia Dianke 
zlepšila
 život. 5 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Northfoto Riskantná
 operácia Dianke 
zlepšila
 život.

Život sa dramaticky zmenil

Od operácie sa život dramaticky zmenil pre celú rodinu. „Keď je vaše dieťa choré, uvedomíte si, že aj tie najmenšie veci, dokonca aj najmenší pokrok, sú úplne výnimočné,“ dodáva šťastná mama, ktorá sa už teší na nový život so svojou oslobodenou dcérkou.

Prvé dni slobody. 5 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Northfoto Prvé dni slobody.

Tlačiť Diskusia
Focus Media