Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Neuveriteľné, ako nám svokra zasahuje do života a čo je pre ňu manžel ochotný robiť: Som blázon ja?!

14.02.2018 Mgr. Sylvia Dančiaková

Keď mal manžel 10 rokov, opustil ich otec – ostal sám s matkou a dvoma staršími súrodencami.

Neuveriteľné, čo môj manžel robí pre mamu... Snažím sa mu vysvetliť, že je rozdiel medzi pomáhaním a zneužívaním, ale vždy sa len pohádame. Neuveriteľné, čo môj manžel robí pre mamu... Snažím sa mu vysvetliť, že je rozdiel medzi pomáhaním a zneužívaním, ale vždy sa len pohádame.

Vtedy sa to začalo a neskončilo doteraz, aj keď už máme svoju rodinu. Musel sa starať o súrodencov aj mamu. Chodil nakupovať, varil, spal so svokrou do 15 rokov, lebo sa vraj bála. Doteraz celej rodine vybavuje úrady, svokre dôchodok, vozí ich ako taxikár, dokonca aj umýva chodbu, keď svokra zavolá, že nemôže. Alebo, že jej treba nakúpiť, ísť po recept k lekárovi, nabiť kredit...

Snažím sa vysvetliť manželovi, že je rozdiel medzi pomáhaním a zneužívaním, ale vždy sa len pohádame. Nechce počuť žiadnu kritiku na mamu. Keď som bola tehotná, neodišla, kým som neporodila. Každé dva týždne k nám všetci prídu na návštevu aj na 5 dní, varím im, periem a obskakujem ich. Svokra berie našu 2-ročnú dcérku do kostola, a ani jej nechce obliecť, čo jej vyberiem. Už neviem, čo ďalej. Manžel si myslí, že preháňam. Prosím, poraďte mi, som blázon ja?

Vierka

Odpovedá psychologička Sylvia Dančiaková:

Bude to chcieť od vás veľkú dávku diplomacie, keďže manžel je voči svojej rodine slepý a hluchý. Skúste porozmýšľať, ako môže váš muž „uvidieť“ bez toho, aby ste ukázali prstom a hodnotili. Nekritizujte, hovorte o tom, ako sa cítite a ako situáciu vnímate, čo sa vám páči, prípadne v čom je dianie dávno za vašimi hranicami. Hovorte to nahlas.

Ak máte pocit, že vám nie je rozumieť, opakujte trpezlivo a trvajte na svojom. Vy ste pani v dome, takže ak sa chcete cítiť spokojne, určite pozvite len rešpektujúcich a úctivých hostí. Ak takí nie sú – môžete ich nepozvať alebo sa ich pokúsiť vychovať. A rovnako ste aj matka – takže vy rozhodujete, či pôjde svokra s vašou dcérou do kostola a čo si dievčatko oblečie. Stanovte a užite si vlastný rešpekt!

Tlačiť Diskusia (7)
Focus Media