Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Kedy je kravské mlieko a výrobky z neho rizikové? Doktor Bukovský odporúča: Radšej ho vysaďte, ak...

12.03.2018 KaD

Zaujímam sa o zdravú výživu, preto si veľmi rád prečítam vaše rady.

Mliečne výrobky môžu podporovať zápaly. Mliečne výrobky môžu podporovať zápaly.

Písali ste, že sa má viackrát za týždeň konzumovať paradajkové jedlo. Nedávno som však čítal aj to, že pri zápale sa neodporúča ľulkovitá zelenina ako paradajky a paprika. Ako to vlastne je? A vraj neodporúčate mlieko. Škodlivé sú teda aj jedlá s obsahom mlieka, napríklad jogurty, palacinky, kaša? Zahlieňujú? Pôsobia zle na prostatu?

Anton (45)

Odpovedá doktor Igor Bukovský

Niektorým ľuďom solanínová zelenina (paradajky, paprika, baklažán a zemiaky) spôsobujú zdravotné problémy. Mal som klientku, ktorej zemiaky v akomkoľvek stave spôsobovali bolesti žalúdka. Zvlášť sa to môže prejaviť u ľudí s chronickými zápalovými či autoimunitnými ochoreniami, napríklad pri reumatoidnej artritíde sa odporúča ich vysadiť. No ich toxický efekt veľmi závisí od stavu čreva. Pri syndróme presakujúceho čreva a narušení črevnej mikrobioty sa riziko nežiaducej reakcie na tieto potraviny zvyšuje. Preto ľudia, ktorí majú trávenie v poriadku, zrejme nebudú mať na túto zeleninu negatívnu reakciu ani v prípade autoimunitnej choroby a aj v prípade negatívnej reakcie väčšina ľudí toleruje občas malé množstvo.

Paradajky a paprika sú hodnotné potraviny a bola by škoda úplne ich škrtnúť z jedálneho lístka. Prakticky: ak vám paradajkový šalát zhorší bolesti kĺbov, skúste trochu paradajkovej omáčky v cestovinách. Ak vám spôsobujú zemiaky bolesti v žalúdku, nejedzte ich vôbec.

A čo sa týka mlieka, je to veľká téma – pozrite si moje video na YouTube o mlieku a masle. Ako súčasť jedla (palacinky, kaše) mlieko škodí asi iba ľuďom s alergiou na bielkoviny kravského mlieka, výraznou intoleranciou laktózy alebo autoimunitným či alergickým ochorením, ktoré reaguje na kravské mlieko (napr. tá reumatoidná artritída alebo astma).

K prostate: kravské mlieko a výrobky z neho možno považovať za rizikové – podporujú zápal a hypertrofiu prostaty. Mnohým mužom s prostatickými problémami pri močení pomôže dôsledné vylúčenie mlieka.

Tlačiť Diskusia
Focus Media