Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Predávate alebo kupujete nehnuteľnosť? Dajte si pozor na podvodníkov, na tieto finty nesmiete naletieť

22.05.2018 Jana Vrbová

Nehnuteľnosti sú celkom slušný biznis a tam, kde sa točia veľké peniaze, narazíte aj na podvodníkov.

Ak sa chystáte kupovať nehnuteľnosť, majte na mysli tieto veci. Ak sa chystáte kupovať nehnuteľnosť, majte na mysli tieto veci.

Odborníci z realitného portálu Nehnuteľnosti.sk vám prezradia, na čo si dať obzvlášť pozor. Nehnuteľnosti sú celkom slušný biznis a tam, kde sa točia veľké peniaze, narazíte aj na podvodníkov. Odborníci z realitného portálu Nehnuteľnosti.sk vám prezradia, na čo si dať obzvlášť pozor.

 

Čomu sa vyhnúť, keď kupujete:

1 Pozor na podvodné inzeráty

Pokiaľ kúpu neprenecháte realitnej kancelárii, budete denne prehliadať ponuku portálov s inzerciou nehnuteľností. Napriek rôznym bezpečnostným opatreniam sa do súkromnej inzercie občas zapletie aj podvodný inzerát. Po upozornení sa síce okamžite zmaže, ale niektorí dokážu na „super“ ponuku reagovať veľmi rýchlo. „Ostražití buďte najmä v prípade, ak narazíte na predajcov, ktorí požadujú akýkoľvek poplatok ešte pred samotnou obhliadkou,“ upozorňuje Martin Lazík, analytik portálu Nehnuteľnosti.sk. Podvodníci často komunikujú len prostredníctvom emailov. Za žiadnych okolností neposkytujte vaše osobné údaje pri komunikácii, ktorá nesúvisí s uzatváraním samotného obchodu.

 

2 Preverte si vlastníka

V katastri nehnuteľností, ktorý je dostupný online, si prečítajte list vlastníctva, a to všetky jeho časti. Okrem definovania nehnuteľnosti a vlastníka nájdete aj ďalšie dôležité informácie o ťarchách, právach k nehnuteľnosti, podieloch a titule nadobudnutia nehnuteľnosti terajším vlastníkom. V prípade bezpodielového vlastníctva manželov musia s predajom súhlasiť obaja manželia. Ak vám nehnuteľnosť prezentuje iba jeden z manželov, odporúčame zvýšiť pozornosť a vyžadovať aj súhlas neprítomného manžela/manželky.

 

3 Nedávajte peniaze vopred

Okrem zálohy alebo rezervačného poplatku, ktorý zložíte v realitnej kancelárii (samozrejme, v podobe zmluvného úkonu, v ktorom definujete čo kupujete, za koľko to kupujete, dokedy má byť podpísaná riadna kúpna zmluva), nie je dôvod platiť kúpnu cenu vopred, či už na účet kupujúceho alebo realitnej kancelárie. Pre zvýšenie bezpečia využívajte bankový akreditív alebo notársku úschovu. V takýchto prípadoch si jasne definujete, za akých podmienok banka alebo notár peniaze vyplatí predávajúcemu, a za akých ich vráti kupujúcemu, keď niečo zlyhá.

 

Čomu sa vyhnúť, keď predávate:

1 Zlé nastavenie ceny

Ak ste sa rozhodli predať nehnuteľnosť, urobte si malý prieskum konkurencie. Za koľko predal byt či dom sused, koľko pýtajú ostatní v okolí. Správne určenie ceny ovplyvní, ako rýchlo nehnuteľnosť predáte. Ak bude cena nízka, predaj zrealizujete síce rýchlo, ale pod cenu a prerobíte. Ak nastavíte cenu privysoko, predaj sa bude ťahať dlhé mesiace, možno budete mať aj obhliadky, ale potenciálni kupujúci vás nakoniec obídu, lebo na trhu je lepšia ponuka. Aj keď možno neskôr znížite cenu, môže sa stať, že v tom pravom čase ste svoju príležitosť už prepásli a budete nútení čakať oveľa dlhšie, čo vás bude motivovať cenu znížiť ešte viac. To všetko však závisí od situácie na trhu, poznaní nálady a sledovaní faktorov, ktoré ovplyvnia dopyt a tým aj cenu. Toto je jedným z dôvodov, prečo spolupráca so skúseným a kvalitným realitným maklérom príde vhod.

 

2 Dobrý marketing zaváži

Pod tým myslíme všetky neduhy zlého predaja. Od zlej prezentácie nehnuteľnosti v inzeráte jej popisom, fotografiami, ktoré skôr odradia ako pritiahnu pozornosť. Tiež nedbanlivou prezentáciou nehnuteľnosti pri obhliadke a jej nedostatočnú prípravu na predaj. Martin Lazík radí: „Pred obhliadkou dbajte na to, aby bol priestor vyupratovaný, maličkosti opravené. Aj drobné dekorácie vedia prispieť k pozitívnej atmosfére priestoru.“

 

3 Načasovanie

V tomto prípade má časovanie dva rozmery. Jedno sa týka celkového stavu realitného trhu v čase, keď idete nehnuteľnosť predávať. Je realitný trh v rastúcej fáze, alebo sa predaje zastavili a prichádza útlm? Správne načasovanie môže priniesť efekt rýchlej realizácie za dobrú cenu alebo dlhodobé trápenie. Druhý rozmer je načasovanie v oblasti daňových povinností. Stali sa prípady, že len pár mesiacov delilo predávajúcich od oslobodenia z platenia dane z príjmu pri predaji nehnuteľnosti (ak vlastníte nehnuteľnosť viac ako 5 rokov).

 

Tipy na záver

Zmluvu si vždy pozorne preštudujte a čomu nerozumiete, nechajte si vysvetliť. Neodporúčame zrecyklovať staré zmluvy, alebo použiť nejaké vzory stiahnuté z internetu. Možno sa vám bude zdať, že najať si dobrú realitnú kanceláriu alebo právnika sú vyhodené peniaze, opak je pravdou. Služby týchto odborníkov sú na nezaplatenie. Poradia, odporučia a tiež šetria váš čas.

Tlačiť Diskusia
Focus Media