Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Nechávate pustený kohútik s vodou, keď si umývate zuby? Táto informácia vás doslova zarazí!

13.03.2018 iva

Chcete uľaviť svojmu rozpočtu a byť šetrnejší aj k životnému prostrediu? Pozrite sa, ako sa dá úspornejšie hospodáriť s vodou.

Nechávate pri čistení zubov tiecť vodu? Spolu s ňou vám odtekajú aj peniaze. 3 obrázky vo fotogalérii Nechávate pri čistení zubov tiecť vodu? Spolu s ňou vám odtekajú aj peniaze.

1. Rýchla sprcha

Ak skrátite rannú sprchu z 10 minút na 4, ušetríte neuveriteľných 96 litrov vody každý deň. Každé sprchovanie berte ako výzvu a nastavte si na budíku presný čas, ktorý sa pokúste dodržať. Oplatí za kúpiť si perlátor – šetrič vody, ktorý je doplnený o dávkovač vody a vďaka nemu je schopná celá rodina ušetriť priemerne viac ako 10 000 litrov vody za rok.

Sprchujte sa iba krátko. 3 obrázky vo fotogalérii Sprchujte sa iba krátko.

2. Čo plná vaňa?

Pokiaľ ste milovníkmi každodenných kúpeľov, tak vás nepotešíme. Pri krátkom sprchovaní je spotreba až 3-krát nižšia. Neplatí to len v prípade, že sa sprchujete viac ako 10 minút a máte starú pôvodnú sprchu, ktorá pustí aj 20 litrov za minútu. Vtedy si pokojne doprajte plnú vaňu. 

3. Správne pranie

Základné pravidlo je, že práčka by mala byť vždy plná. Tie s predným plnením spotrebujú 3-krát menej vody a energie ako tie s horným plnením. Energie ušetríte aj tým, že budete prať na nižšej teplote, pretože väčšina bielizne sa vyperie aj v studenej vode.

Väčšina bielizne sa vyperie aj pri nižšej teplote. 3 obrázky vo fotogalérii Väčšina bielizne sa vyperie aj pri nižšej teplote.

4. Kôš na toaletu

Pokiaľ by sme splachovali papierové vreckovky alebo ohorky od cigariet, správali by sme sa nielen neekologicky, ale tiež neekonomicky. Na toaletu si zriaďte kôš, do ktorého budete hádzať všetko iné, čo nie je toaletný papier. 

5. Skontrolujte nádrž

Pretekajúca nádrž na WC, môže znamenať veľkú stratu vody. Pretiecť môže až 20-tisíc litrov ročne. A pretože pretekanie môže byť také malé, že si to ani nevšimnete, nie je na škodu urobiť si test. Nakvapkajte trochu potravinárskeho farbiva do nádrže a počkajte, či sa farba neobjaví aj dole v toalete. Ak áno, nádrž preteká.

6. Umývačka je lepšia

Najviac spotrebujete, ak riad umývate pod tečúcou vodou. Až 5-krát viac, ako keby ste umývali v uzavretom dreze. Peniaze, ale aj čas vám najviac ušetrí úsporná umývačka riadu, ktorá pri jednom umytí spotrebuje polovicu vody menej ako pri umývaní v dreze. Umývačku však spúšťajte, len keď je plná.

7. Drobosti pomôžu

Nechávate pri čistení zubov tiecť vodu? Ak by sa takto správala 4-členná rodina, ktorá si čistí zuby 2-krát denne 2 minúty, spotrebuje o 96 litrov vody viac, ako keby jednoducho kohútik zatvorila.

Tlačiť Diskusia