Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Aj vy túto zeleninu vždy tepelne upravujete? Chyba! Najlepšie urobíte, keď ju budete jesť surovú

22.04.2018 iva

Nič vám neprinavráti vitamíny a energiu tak efektívne ako čerstvá jarná zelenina. Ktoré druhy konzumovať a ako si ju správne upraviť, aby z nej organizmus vyťažil čo najviac?

Hurá, konečne prvá jarná zeleninka! 2 obrázky vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Hurá, konečne prvá jarná zeleninka!

Medzi prvú jarnú zeleninu patria reďkovky, jarná cibuľka, listové šaláty, špenát, kaleráb a mladá cibuľa. „Je ideálne, ak jedlo dochucujeme zelenými potravinami, ako sú petržlen, pažítka či medvedí cesnak,“ odporúča Lenka Bačinská, nákupkyňa zeleniny pre známy obchodný reťazec na Slovensku.

Surovú či tepelne upravenú?

Nezabúdajme, že zelenina a ovocie sú najlepšie a najcennejšie, pokiaľ ich jeme vcelku a v surovom stave. „Napríklad ako šalát, na ktorý pridáme kvapku oleja, čím sa zo zeleniny uvoľnia vitamíny rozpustné v tukoch,“ dodáva výživová odborníčka Alžbeta Béderová. Aj vy zvyknete brokolicu, špargľu a špenát variť a tepelne upravovať? Chyba, pre organizmus sú oveľa hodnotnejšie, ak ich jeme surové. A koľko zeleniny či ovocia by sme mali zjesť? „Ideálne je 100 g zeleniny na 10 kg váhy človeka.

Reďkovka

Pomáha pri prevencii rakovinových ochorení. Obsahuje horčík, fosfor, draslík, vápnik, železo, jód, vitamíny C a B, veľa vody a vlákninu.

Jarná cibuľka

Obsahuje horčík, draslík, karotenoidy, vitamín C, ale tiež vitamíny skupiny B (B1, B2, PP).

Viete, že 100 g jarnej cibuľky  obsahuje 43 mg vitamínu C, čo je viac ako polovica odporúčanej dennej  dávky? 2 obrázky vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Viete, že 100 g jarnej cibuľky obsahuje 43 mg vitamínu C, čo je viac ako polovica odporúčanej dennej dávky?

Pór

Pôsobí proti nafukovaniu. Obsahuje vitamín E, karotén, železo. Surový obsahuje kyselinu listovú, vitamín C a B1. Pomáha chrániť srdce a cievy a predchádzať vysokému krvnému tlaku.

Špenát

Je bohatý na železo, betakarotén a vitamín E, na kálium, ktoré znižuje krvný tlak, a magnézium, ktoré pôsobí proti svalovým kŕčom. Je zdrojom vitamínu C, B1 a B2, jódu a vápnika.

 

Zvyknete nahrádzať prílohu zeleninou? 

Jozef (58)

Moje dcéry a manželka to robia, ale mne mäso so zeleninou vôbec nechutí. Potrebujem klasiku – chlieb, ryžu alebo zemiaky, potom zjem aj tú zeleninu alebo šalát.

Andrea (34)

Samozrejme, dokonca preferujem túto alternatívu. Pečená tekvica, dusený karfiol a brokolica nahradia plnohodnotne zemiaky aj chuťovo. Nemám však rada mrazenú anglickú zeleninu, ktorú často servírujú ako zdravú prílohu.

Vierka (60)

Keď mám práve racionálne obdobie, snažím sa jesť menej pečiva, ryže a zemiakov. Vtedy si ako prílohu doprajem šalátik alebo dusenú či grilovanú zeleninu. Ale ak mám byť úprimná, niečo tomu chýba.

Tlačiť Diskusia
Focus Media