Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Mirku trápi akné aj po 30-tke: Doktor Bukovský má jasno! Z čokolády to nebude, ale pozor na túto potravinu

04.04.2018 Katarína Dobrovodská

Od puberty mám problémy s pokožkou.

Akné niekoho trápi aj v dospelosti. Akné niekoho trápi aj v dospelosti.

Vyhadzujú sa mi vyrážky a akné, najmä na tvári, ale aj na prsiach a vo výstrihu, aj keď už som po 30-ke. Hovorili mi, že to po puberte prejde, ale neprešlo. Môže to byť aj z čokolády a jedla? Čo mám jesť, aby som mala peknú pleť?

Mirka (34)

Odpovedá doktor MUDr. Igor Bukovský

Čokoládou to nebude, hurá! Dlhodobé pozorovania dievčat a chlapcov v puberte neukázali, že konzumácia čokolády zvyšuje riziko, častosť alebo intenzitu akné. Samozrejme, neznamená to, že budete jesť čokoládu namiesto chleba! Najmä nie mliečnu. Prečo? Pretože už viac rokov sa hromadia dôkazy o tom, že ak existuje v strave niečo, čo negatívne ovplyvňuje stav akné, tak je to kravské mlieko a všetko, čo sa z neho vyrába. Veľká štúdia z Harvardovej univerzity napríklad ukázala, že dievčatá v stredoškolskom veku, ktoré konzumujú mlieko a mliečne výrobky v najväčšej miere (3 – 4 porcie denne), majú o 20 – 40 % väčšie riziko vzniku komplikovaného akné.

Akné podľa tejto štúdie zhoršuje mlieko plnotučné, odtučnené, ba aj sušené. Zhoršujú ho aj zmrzliny, cottage cheese a smotanové výrobky. Podľa Dr. Melnika z nemeckej Univerzity v Osnabrucku je kravské mlieko pre človeka v detstve aj dospelosti rizikové, pretože aktivuje metabolickú dráhu systému TOR, ktorá podporuje rast a delenie buniek. Kravské mlieko obsahuje asi 15 rôznych prirodzených kravských hormónov, veľa leucínu (aminokyselina), molekulu podobnú inzulínu (IGF-1) a to všetko podporuje aktivitu systému TOR, čo následne zvyšuje riziko niektorých nádorových ochorení, aterosklerózy, cukrovky, autoimunitných ochorení – a akné.

Už dávnejšie je známe, že ľudia, ktorí v dospelosti trpeli ťažko liečiteľným akné, majú zvýšené riziko vzniku rakoviny prsníka a prostaty. Ťažko liečiteľné akné v dospelosti môže byť signálom, že organizmus je v nepriaznivom a rizikovom stave zvýšenej aktivácie systému TOR, a preto by mal človek urobiť zásadné zmeny v stravovaní a celkovej životospráve.

Nedávno sme riešili 4 prípady ťažkého akné u dospelých klientov a vo všetkých výrazne pomohlo dôsledné vynechanie mlieka a mliečnych výrobkov, v jednom prípade došlo dokonca už po 4 mesiacoch k takmer úplnému vyliečeniu. Dôsledné vylúčenie všetkých foriem kravského mlieka je potrebné minimálne na čas, kým sa akné nezahojí. Ak sa nehojí, treba urobiť aj ďalšie opatrenia – najmä zredukovať množstvo konzumovaného cukru a zahojiť črevo. (kniha Zachráňte svoje črevo!) Držím vám palce! 

 

Máte otázky o tom, čo, kedy a ako jesť, aby ste sa cítili fit a vo forme? Nedarí sa vám schudnúť či pribrať? Máte problémy s trávením? Napíšte expertovi MUDr. Igorovi Bukovskému a odpovede si prečítajte každý týždeň len v Novom Čase pre ženy! Píšte na adresu redakcie alebo mail [email protected]

Tlačiť Diskusia
Focus Media