Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Trik na najchrumkavejšiu slaninku, akú ste kedy jedli: Stačí urobiť 2 veci a ani si nezašpiníte panvicu

07.04.2018 iva

Chcete ušetriť čas a peniaze? S malými trikmi a rafinovanými grifmi sa dajú problémy v domácnosti poľahky vyriešiť.

Slaninku nemusíte pražiť na panvici, aby bola chrumkavá. 5 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Slaninku nemusíte pražiť na panvici, aby bola chrumkavá.

Na toto všetko využijete: Kuchynské utierky

1 Vyžehlenie fľakov od vosku

Kvapol vám počas romantického večera pri sviečke vosk na obrus? Nič nie je také hrozné, ako to na prvý pohľad vyzerá! Najvrchnejšiu vrstvu vosku opatrne zoškrabte – na ostávajúci vosk položte dvojitú vrstvu kuchynských utierok a prejdite po nich žehličkou. Fľak zmizne!

2 Náhrada filtra

Stalo sa vám, že ste pri poslednom nákupe zabudli kúpiť kávové filtre? Pomôže vám aj tento trik: namiesto filtra použite jeden kus kuchynskej utierky, vložte ju zloženú do filtra, po stranách ohnite a pridajte už len kávu.

3 Rozmrazovanie ovocia

Zamrazené ovocie sa nerozmočí, keď kúsky ovocia pri rozmrazovaní položíte vedľa seba na kuchynské papierové utierky. Papier roztopenú tekutinu ihneď nasaje.

4 Filtrovanie oleja

Ak chcete fritovací olej ešte raz použiť, do sitka vložte jednu papierovú utierku a opatrne ňou prelejte olej. Ten postupne pomaly pretečie a zvyšky jedla ostanú zachytené na utierke.

Papierové utierky sú v kuchyni nenahraditeľné. 5 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock‎ Papierové utierky sú v kuchyni nenahraditeľné.

5 Aby bola slaninka chrumkavá...

Slaninu nakrájanú na kocky položte na utierku a vložte na dve minúty pri 700 wattoch do mikrovlnky. Slaninka bude potom krásne chrumkavá.

6 Vyčarujte servítku

Nemáte doma žiadne servítky? Použite namiesto nich kuchynskú utierku – poodtŕhajte jednotlivé kúsky rolky, pekne ich poskladajte alebo zrolujte. Na prikrášlenie ich previažte farebnou stužkou a položte vedľa taniera – vyjde vás to lacno a je to pekná dekorácia.

7 Nasatie tuku

Hranolky, krokety alebo pečené zemiaky prskajú, keď ich vyberáte z fritézy alebo panvice. Prebytočný tuk skúste nasať kuchynskou papierovou utierkou.

8 Odstránenie zvyškov z panvice

Kam s použitým tukom z panvice? Len nie vyliať do výlevky! Vezmite si utierku a tuk ňou z panvice utrite a potom utierku zahoďte do koša.

9 Dlhodobo čerstvý šalát

Aby ostali lístky šalátu dlhšie čerstvé, zaviňte ich do vlhkej papierovej utierky predtým, ako dáte šalát do chladničky. To isté funguje skvele aj s bylinkami a mrkvou!

10 Ochrana pohárov

Aby sa vám nepoobíjali natesno poukladané poháre v skrinke, vložte medzi ne kúsky kuchynského papiera.

11 Odmasťovanie vývaru

Polievky, vývary alebo omáčky – plávajú na nich mastné oká? Zbavíte sa ich poľahky, keď zrolujete pásik papiera a jemne ním prejdete po hladine, nasajete tým mastné oká.


Na toto všetko využijete: Vrecko na zamrazovanie

12 Syr v zásobe

Nastrúhaný syr väčšinou v zásobe nemáte. Pri ďalšom strúhaní syra nastrúhajte trochu viac a pár porcií si dajte vo vrecku zamraziť do mrazničky.

13 Skladovanie malých vecí

Kam so „šitíčkom“, s legom, kockami alebo klincami? No predsa do vrecka! Všetko budete mať potom prehľadne uložené a po ruke, keď ich budete potrebovať.

14 Náhrada za lievik

Odstrihnite na vrecku špičku na konci. Takto môžete vrecko použiť ako lievik pri prelievaní tekutín alebo presýpaní (napríklad cukru) do užších otvorov.

15 Odstránenie vosku a žuvačky

Keď máte na nábytku nalepenú žuvačku alebo vosk, ktorý nejde dole, naplňte vrecko na zamrazovanie ľadom a na nejaký čas ľad vo vrecku priložte na postihnuté miesto. Nechajte chvíľu pôsobiť a potom stvrdnutú žuvačku poľahky zošúchate.

16 Miesenie cesta

Vložte cesto do vrecka, pustite doň trochu vzduchu, zavrite a začnite miesiť.

  Skvelé cesto vymiesite aj vo vrecúšku. 5 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Skvelé cesto vymiesite aj vo vrecúšku.

17 Triedenie návodov

Máte neporiadok v návodoch k jednotlivým spotrebičom? S tým už nemusíte bojovať, jednoducho dajte návody do vreciek na zips, na vrchnom okraji napíšte názov návodu a za sebou ich poukladajte do nejakého kartónu alebo košíka.

18 Mrvenie keksov

Potrebujete pomrvené keksy ako základ koláča? Krekry alebo keksy vložte do priehľadného vrecka a prejdite po nich viackrát valčekom. Takto ich pomeliete a pomrvíte a naokolo nebude ani smietky.


Na toto všetko využijete: Kávové filtre 

19 Zbavte sa pachov

Ak máte v šatníku, v skrinke na topánky alebo v chladničke pach, dajte trochu hydroxydu sodného (nátronu) do kávového filtra, následne ho zalepte lepiacou páskou a dajte do skrinky alebo chladničky. Pach po krátkom čase zmizne.

20 Zaslanie pozvánok

Chcete pozvať kamarátku na kávu a chcete byť pri tom originálna? Pozvite vašich hostí pozvánkou napísanou na kávovom filtri.

21 Ochrana mikrovlnky

Čo natiahnuť na malú misku, v ktorej si ohrievate zvyšky jedla v mikrovlnke? Vyskúšajte to s kávovým filtrom! Ochráni mikrovlnku pred prskaním z jedla a neskôr ho môžete ešte použiť na prefiltrovanie.

Kávový filter nemusí slúžiť iba na kávu. V domácnosti mu nájdete aj iné využitie. 5 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock‎ Kávový filter nemusí slúžiť iba na kávu. V domácnosti mu nájdete aj iné využitie.

22 Obložený chlebík

Nahrubo obložené chlebíčky sa síce dajú dobre uskladniť do desiatových boxov, avšak často sa rozpadnú. To sa vám však nestane, keď ich predtým zabalíte do kávového filtra.

23 Príprava čaju

Máte chuť na čaj a zistili ste, že na sypaný čaj práve nemáte žiadne sitko alebo nádobku na precedenie? Namiesto nich môžete použiť aj kávový filter.

24 Sušenie okien

Niektoré utierky zanechajú pri utieraní umytých okien nepekné šmuhy alebo nitky. Kávové filtre vysušia okná bez stôp.

25 Darčekové vrecká

Malé sladkosti ako narodeninový darček sa dajú skvele zabaliť do kávového filtra, ktorý následne ozdobíte pestrými nálepkami. Vtipná myšlienka, ktorá nestojí veľa peňazí.

Tlačiť Diskusia
Focus Media