Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Hladujete, cvičíte a kilá stále nemiznú? Bukovský ponúka 5 rád, ktoré konečne prelomia začarovaný kruh

08.04.2018 Lenka

Už dlho sa pokúšam zhodiť zopár kíl, ale napriek pravidelnému cvičeniu sa mi to nedarí. Môžem vás poprosiť o nejakú účinnú diétu?

Základom je zdravá strava. 3 obrázky vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Základom je zdravá strava.

➥ Mám 57 rokov a 80 kíl, výšku 160 cm. Poradíte mi, prosím, nejakú formu stravovania alebo zdravých jedál a čoho sa strániť? Vopred ďakujem za radu.

Milan (57)

Odpovedá doktor MUDr. Igor Bukovský:

Milan, na vašu otázku som už napísal celú knihu – a nielen ja... Kým začnete svoj úspešný projekt chudnutia, premyslite si, prečo to vlastne chcete urobiť. Napíšte si všetky svoje dôvody – tieto slová vás podržia aj vtedy, keď sa zjavia zlé dni a zlé kalórie, bude to vaša definovaná motivácia do zmeny života. Pomáha to! A ako prvé by som vám poradil týchto päť jednoduchých vecí:

1. Nepríďte z práce domov hladný – cestou z roboty si dajte kúsok horkej čokolády s orechmi alebo sušené ovocie s orechmi a podobne.

2. Choďte spať trochu hladný, aby ste sa tešili na raňajky – k tomuto opatreniu neustále pribúdajú ďalšie vedecké argumenty.

3. Pred každým jedlom si položte otázku, či ste naozaj hladný, alebo iba máte na „niečo pred vami“ chuť – postupne sa naučíte jesť uvedomelo a to šetrí veľmi veľa zbytočných kalórií, verte mi! Pred každým jedlom si položte otázku, či ste naozaj hladný. 3 obrázky vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Pred každým jedlom si položte otázku, či ste naozaj hladný.

4. Nejedzte nič pomedzi hlavné jedlá – narúša to trávenie a podporuje nežiaducu zmenu mikrobioty čreva, ktorá podporuje priberanie.

5. Jedzte čo najviac iba prirodzených potravín, ktoré majú iba svoj prirodzený obal a ktoré nestrávili v nejakej továrni na potraviny veľa času. A k tomu sa čo najviac hýbte, tiež prirodzene, bez extrémov, stačí na začiatok obchádzať všetky výťahy a chodiace schody a veľa chodiť pešo. Do toho!

Máte otázky o tom, čo, kedy a ako jesť, aby ste sa cítili fit a vo forme? Nedarí sa vám schudnúť či pribrať? Máte problémy s trávením? Napíšte expertovi MUDr. Igorovi Bukovskému a odpovede si prečítajte každý týždeň len v Novom Čase pre ženy! Píšte na adresu redakcie alebo mail [email protected].

 

Tlačiť Diskusia
Focus Media