Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

5 dôvodov, prečo by ste mali hneď začať spávať na ľavom boku: Toto všetko sa vám tým v spánku zlepší

06.04.2018 bak

Všetci máme svoju obľúbenú polohu na spánok. Väčšina ľudí uprednostňuje spanie na pravom boku. Vedeli ste však, že niektoré polohy môžu dokonca škodiť?

Najideálnejšia poloha na spánok je na ľavom boku. Najideálnejšia poloha na spánok je na ľavom boku.

Či už spávate na chrbte alebo na bruchu, mali by ste vedieť, že existuje poloha, ktorá je pre spánok zo zdravotného hľadiska oveľa výhodnejšia – a to na ľavom boku. Ostatné polohy môžu totiž spôsobovať skôr ťažkosti.

Vedci sa zhodujú tiež na tom, že spánok na pravej strane prispieva k chronickému páleniu záhy a ďalšiemu zhoršovaniu príznakov. Spánok na chrbte zase spôsobuje hlasnejšie chrápanie a nekontrolované zadržiavanie dychu (spánkové apnoe), kým spánok na bruchu je hotová pohroma pre kríže.

Tu je 5 dôvodov, prečo by ste sa mali radšej hneď pretočiť na ľavý bok.

1. Lepšie trávenie a úľava od pálenia záhy

Spanie na ľavej strane udržuje váš žalúdok a pažerák nad hladinou žalúdočných kyselín, čím sa zmierňujú pocity pálenia záhy a iné žalúdočné ťažkosti. Tento sklon tiež napomáha ľahšiemu pohybu zvyškov stravy z tenkého do hrubého čreva.  

2. Slezina pracuje lepšie

Slezina je najväčším orgánom v lymfatickom systéme. Keď spíte na ľavej strane, slezina funguje efektívnejšie. Hlavným dôvodom je gravitácia a lepší tok krvi do sleziny, čo umožňuje odfiltrovať nečistoty rýchlejšie.  

3. To najlepšie pre srdce

Spánok na ľavej strane pomáha srdcu robiť svoju prácu ľahšie a efektívnejšie. Gravitácia uľahčuje funkciu obehového systému.

4. Pomoc pre lymfatický systém

Lymfatické uzliny sú na krku a v podpazuší. Najdominantnejšie sú na ľavej strane, takže spánok v tejto polohe im uľahčí filtráciu toxínov, lymfy a odpadových látok.

5. Zlepšuje krvný obeh

Ak vás trápia kŕčové žily, spánok na ľavej strane je pre vás ideálny. Uvoľňuje totiž tlak na dutú žilu, ktorá je najväčšou žilou v tele.

Tlačiť Diskusia (6)
Focus Media