Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Uteráky ste doteraz prali nesprávne! Takto ich udržíte dlho mäkké a hebké: A prvý krok? Zbavte sa aviváže

16.04.2018 bak

Určite vás hnevá, keď miniete kopu peňazí na mäkučké uteráky, no tie sa po pár praniach zmenia na škrabľavý kus spľasnutej látky. Čo sa s tým dá robiť?

Pri praní uterákov platí, že menej je viac. 2 obrázky vo fotogalérii Pri praní uterákov platí, že menej je viac.

Ak dúfate, že im navrátite zašlú slávu zvýšeným množstvom aviváže, mýlite sa a navyše míňate peniaze aj čas. Expertka na domácnosť Rachel Cohen povedala pre web Popsugar, že v prípade uterákov je menej viac. Podľa nej je trikom na hebké a nadýchané uteráky pranie na nízkej teplote, presné množstvo pracieho prostriedku bez aviváže a minimálny pobyt v sušičke.

Pranie pri nízkej teplote

Možno ste v pokušení oprať uteráky na čo najvyššej teplote, aby ste ich osviežili a zbavili baktérií. Expertka napriek tomu odporúča prať ich na nižšej teplote. Studené pranie zabráni scvrkávaniu, pomôže dlhšie zachovať farby a funguje lepšie aj na niektoré typy škvŕn. Súčasné pracie prostriedky zničia baktérie aj pri nižších teplotách, ak obsahujú aktívne enzýmy.

Zbohom, aviváž

Chemikálie v aviváži môžu prekvapivo narušiť vlákna a znížiť hebkosť uterákov s každým praním. Ak používate sušičku, vhoďte do nej pri sušení tenisovú loptičku, tá dodá uterákom mäkkosť. Uteráky by ste tiež mali prať zvlášť, nie s bežnou bielizňou.

Presné dávkovanie

Ak prací prostriedk dávkujete len tak, od oka, robíte chybu. Priveľa prášku totiž spôsobuje, že uteráky sa poriadne nevypláchajú a skôr stuhnú ako zmäknú. Oplatí sa dodržiavať presné dávkovanie podľa návodu na pracom prostriedku a množstva bielizne.

Máte drsné uteráky? Začnite ich prať inak. 2 obrázky vo fotogalérii Máte drsné uteráky? Začnite ich prať inak.

V sušičke len na minimálny čas

Sušičku v prípade uterákov používajte na čo najkratší cyklus, prípadne ich vyberte skôr, než sú úplne suché a dosušte na vzduchu.

Ako často ich prať?

Bez ohľadu na to, aké čisté je vaše telo, váš uterák je určite špinavší, než si myslíte. Zakaždým, keď ho použijete, si ním zotierate vrstvu odumretých buniek. Mokré uteráky sú ideálnym prostredím pre množenie baktérií, preto ich vždy nechajte dôkladne vysušiť. Ak páchnu zatuchlinou, pridajte do prania pol hrnčeka sódy bikarbóny – to ich dokonale osvieži. Ideálne by ste ich mali prať po dvoch dňoch používania.

Tlačiť Diskusia (2)