Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Aj vy trpíte jarnou alergiou? Zaručené tipy a rady, ktoré vám môžu pomôcť: Toto určite vyskúšajte!

16.04.2018 KaD

Prečo máme alergie, čo sa s tým dá robiť a ako sa chrániť? Skúste 3 spôsoby, ako bojovať s jarnou alergiou.

Prečo majú niektorí ľudia alergické reakcie ako je senná nádcha, svrbenie v nose či slzenie a svrbenie očí? Prečo majú niektorí ľudia alergické reakcie ako je senná nádcha, svrbenie v nose či slzenie a svrbenie očí?

Čo robiť a ako sa chrániť

Prečo niektorí ľudia reagujú na určité čiastočky ako je peľ z rastlín, stromov či trávy? Prečo majú niektorí ľudia alergické reakcie ako je senná nádcha, svrbenie v nose či slzenie a svrbenie očí? Toto sú podľa odborníkov otázky za milión. Nájsť odpovede sa pokúšajú vedci a lekári na celom svete. 

Prečo máme alergie

Podľa odborníkov vznikajú alergie vtedy, keď imunitný systém reaguje neadekvátne na podnety zvonka. Dá sa to prirovnať k vírusom - niektorí ľudia sa nimi nakazia, iní nie. Rovnako niektorí ľudia reagujú na prach a peľ či iné alergény, iní nie. Vedci na celom svete sa pokúšajú zistiť, prečo niektorí ľudia na alergény reagujú a iní nie. Podľa nich môže byť príčina v kombinácii genetiky a prostredia, v ktorom žijeme. Mnohé teórie zahŕňajú ako možné príčiny aj užívanie antibiotík v ranom detstve a príliš "čisté" prostredie, v ktorom sa pohybujeme s redukovaním fauny a flóry okolo nás.

Ako si pomôcť pri alergii?

V prvom rade skúste rozlíšiť, či ide o skutočnú alergiu alebo prechladnutie. Niektoré symptómy sa môžu zhodovať, napríklad nádcha, kýchanie, plný nos - pri prechladnutí však môžete mať aj teplotu, kašeľ a bolesti. O tomto čase už nestihnete riešiť príčinu vašej alergie, ale môžete úspešne bojovať aspoň s jej prejavmi. Podľa odborníkov na to existujú viaceré spôsoby.

3 spôsoby, ako bojovať s jarnou alergiou

1. Vyhýbajte sa nebezpečenstvu

Čo to znamená v realite? Vyhýbajte sa styku s peľmi z rastlín, ktoré sú spolu s prachom často zodpovedné za jarné alergie. V čase problémov sa pohybujte vo vnútri alebo, ak idete von, nasaďte si rúšku, ktorá vás bude chrániť pred alergénmi. Po príchode zvonku sa osprchujte a ak máte psíka, osprchujte aj toho. Počas slnečných veterných dní je v ovzduší viac peľov a alergénov ako počas dní, keď je zamračené, nefúka vietor a prší. Preto aktivity vonku plánujte na takéto daždivé počasie. 

2. Ošetrujte symptómy

Ak aj vás trápi jarná alergia, dajte sa vyšetriť. Lekár alergiológ vám predpíše vhodné lieky, antihistaminiká a nosové spreje či tabletky. Užívajte ich podľa jeho pokynov.  

3. Imunoterapia

Táto metóda zahŕňa injekcie, tabletky alebo kvapky pod jazyk. No injekcie neriešia akútne stavy. Sú na to, aby postupne zlepšili vaše zdravie. Keď vám už diagnostikovali alergiu, začnú vám pichať malé kontrolované dávky alergénov počas niekoľkých mesiacov. Trvá to mesiace, kým sa stav zlepší a dávky sa postupne môžu znížiť. Takáto imunoterapia má veľmi dobré dlhotrvajúce účinky, ktoré zlepšia vaše problémy aj na niekoľko rokov. 

Ak trpíte sezónnymi alergiami, určite sa dajte vyšetriť u odborníka, ktorý vám predpíše vhodnú liečbu. 

 

 

 

 

 

Tlačiť Diskusia