Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Narodili ste sa prvá, prostredná či ako najmladšia? Teraz zistíte, aký partner bude pre vás ten pravý

16.04.2018 iva

Ktorý v poradí ste sa narodili? Ste najstarší či posledný maznáčik? Vaše postavenie medzi súrodencami ovplyvní aj výber vášho partnera. S kým vám to bude klapať a s kým nie?

Prvorodení si vo vzťahoch najlepšie rozumejú s najmladšími. 2 obrázky vo fotogalérii Prvorodení si vo vzťahoch najlepšie rozumejú s najmladšími.

Ak ste museli v rámci súrodeneckých vzťahov bojovať o pozornosť rodičov alebo vytvárať spojenectvá proti rodičom, to všetko formovalo povahu vašich vzťahov. Úplne inak nadväzujú vzťahy starší zo súrodencov a naopak tí mladší. Nehovoriac, že to ovplyvňuje aj výber partnera. Tak s kým máte do činenia vy? Alebo sami ste prvorodený, stredný či posledný? Zistite, kto sa k vám najviac hodí.

Prvorodený

Ak ste prvorodený, zažili ste autokratické chvíle, keď ste vládli rodine iba vy. A tieto vaše šťastné spomienky sa snažíte preniesť aj do vzťahu. To, čo vám ide, je ľahká konkurencieschopnosť – viete sa naozaj presadiť a urobiť strhujúci kariérny rast. Tiež ste ambiciózny a odhodlaný a viete si ísť za svojím.
Objavuje sa aj žiarlivosť, keď už nie ste v centre pozornosti. U jedináčikov je tlak na dieťa obrovský kvôli rodičovským očakávaniam, ale aj prvorodený si to tak trochu užije. Je predsa prvorodený. Aj preto sa u neho vytvorí pocit, že musí okoliu niečo dokázať.

Koho si hľadajú:

– Keďže sú sami prvorodený, nevyhľadávajú prvorodených alebo jedináčikov, ktorí sú rovnako ambiciózni a s vysokými očakávaniami na partnera. Dve silné osobnosti len málokedy spolu vydržia pod jednou strechou.
– Zato partnerstvo medzi prvým a posledným narodeným dokonale pasuje. Partneri sa dopĺňajú – jeden poskytuje starostlivosť a stabilitu a ten posledne narodený zase slobodu lásky a bezstarostnosť. Obaja sa môžu naučiť veľa od seba.
– Vo vzťahu medzi prvorodeným a sendvičovým dieťaťom (prostredným) nie je úspech jednoznačne predvídateľný. Môže to fungovať, ale aj nie. Dôvod: sendvičové deti sú veľmi ochotné na kompromis. Ak je prvorodený veľmi dominantný, ten stredný súrodenec si to musí poriadne zvážiť, aby nebol utláčaný. Ale v individuálnych prípadoch to môže fungovať.

Najmladší

Najmladšie dieťa v rodine má veľké výhody aj nevýhody. Už pri druhom dieťati sú rodičia oveľa viac uvoľnenejší a menej perfekcionistickí. Pri tom najmladšom panuje už veľká sloboda vo východe. Navyše ako najmladší je viac chránený rodičmi a aj rozmaznávaný. Od prvorodeného však najmladší vždy pocíti,
že je len číslo dva či tri. A oproti nemu nemá žiadnu šancu. Najmladší sa stáva terčom všetkých vtipov starších súrodencov a musí sa naučiť neplakať za všetko. Aby sa odlíšil do starších detí, ktoré vzhľadom na vyšší vek sa skôr rozvíjajú a majú dovolené viac, mladší nachádza rôzne medzery, kde by zaujal. Preto
sú často očarujúci a zábavní, šťastní a rebelskí.

Koho si hľadajú?

– Mladší súrodenci si dobre nažívajú s tými prostrednými, pretože tí sú ochotní ku kompromisom a zároveň ich s najmladšími spája slobodné myslenie, rebelanstvo a určitá bezstarostnosť.
– Úplne najlepšia kombinácia je posledný súrodenec s prvorodeným. Viď popis pri prvorodenom.
– Dvaja najmladší je najhoršia voľba. Hoci ani jeden nechce byť vodca, stále si navzájom konkurujú, kto bude viac v centre a navyše obaja sú pre život príliš bezstarostní a voľnomyšlienkárski, preto z dlhodobého hľadiska im bude chýbať stabilita.

Každý zo súrodencov má inú pozíciu a od toho sa odvíjajú aj neskoršie partnerské vzťahy. 2 obrázky vo fotogalérii Každý zo súrodencov má inú pozíciu a od toho sa odvíjajú aj neskoršie partnerské vzťahy.

Prostredný

Pre prostredných je typické to, že sa im nedostávalo priamej rodičovskej pozornosti a tak sa stali akýmisi mediátormi, poskytovateľmi útechy – inými slovami, sú obzvlášť dobrí, keď treba pomôcť a majú výborné sociálne kompetencie, tiež potrebnú otvorenosť. Vedia sa dobre prispôsobiť aj starším aj
mladším súrodencom, preto vek u nich nehrá žiadnu rolu. Sú naozaj príjemnými partnermi, vyhovujú im dlhodobé partnerstvá a sú zvyčajne veľmi lojálni. Pri stredných deťoch je však ešte dôležité spomenúť, že majú tendenciu preberať znaky prvorodeného alebo toho posledného. A práve to aj rozhoduje pri výbere
partnera.

Koho si hľadajú?

– Ak sa spojí sendvičové dieťa s inklináciou k prvorodenému a sendvičové dieťa so znakmi toho posledného, vzťah bude v poriadku. Ak sú však obe prostredné deti podobné, už by to nebol taký ideálny vzťah a kompromis by sa hľadal oveľa ťažšie.
– Tiež prostredné deti, ktoré majú sklony prvorodených sa môžu pokojne dať dokopy s tými najmladšími. Ale sendvičové deti, ktoré majú tendenciu byť ako tí najmladší si už s tými najmladšími nebudú tak dobre vyhovovať, lebo obaja budú chcieť mať hlavné slovo.

Tlačiť Diskusia (6)