Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Rakovina hrubého čreva je rodinná záležitosť! Doktor Bukovský radí, čo robiť, aby ostali zlé gény vypnuté

30.04.2018 KaD

Už 15 rokov som pod dohľadom gastroenterológa aj preto, že môj starší brat zomrel na rakovinu hrubého čreva.

Ak máte problémy s hrubým črevom, je potrebné kompletne zmeniť jedálniček. 2 obrázky vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock‎ Ak máte problémy s hrubým črevom, je potrebné kompletne zmeniť jedálniček.

V roku 2015 mi lekár prvýkrát zistil v hrubom čreve divertikuly. Neviem dostať vašu knihu Zachráňte si hrubé črevo, chcem sa spýtať: Ako ich z hrubého čreva odstrániť? Červené výrobky, údeniny a vyprážané mäso nejedávam. Mávam zápal hrubého čreva, liečia ho antibiotikami.

Jozef, 54

Odpovedá MUDr. Igor Bukovský:

Neviem síce, prečo sa neviete dostať k našej najnovšej knihe o zdraví tráviaceho systému, lebo je v predaji všade, ale inak máte pravdu: gény na rakovinu hrubého čreva sú len nabitá puška – ak nestlačíte spúšť, ochorenie sa nemusí nikdy prejaviť. Toto sú opatrenia, o ktorých zatiaľ vieme, že by mali nechať tie zlé gény vypnuté.

1) Nejesť údeniny a červené mäso – to už robíte, super!

2) Znížiť príjem živočíšneho mlieka a výrobkov z neho (obsahuje silné stimulanty rastu a baktérie, ktoré môžu spôsobiť vážne infekcie sliznice, napr. Campylobacter).

3) Jedzte veľa vlákniny rôzneho druhu – aspoň 35 gramov denne.

4) Znížte príjem všetkých živočíšnych tukov a nasýtených rastlinných tukov (palmový tuk, kokosový tuk a takzvaný stužený pokrmový tuk, ktorý sa používa do keksov, plniek a podobne).

5) Dajte si záležať na dostatočnom príjme omega-3 a omega-6 mastných kyselín = ľanový, tekvicový, repkový olej a iné.

  Tekvicový olej je zdrojom omega-3 a omega-6 mastných kyselín. 2 obrázky vo fotogalérii Zdroj: shutterstock.com Tekvicový olej je zdrojom omega-3 a omega-6 mastných kyselín.

6) S každým denným jedlom konzumujte veľa zeleniny (prednostne!) a ovocia.

7) Jedzte zásadne iba celozrnné potraviny – biela múka a biela ryža podporujú zápal v divertikuloch.

8) Dajte si vyšetriť hladinu vitamínu D v krvi a čím skôr ju upravte.

9) Nebojte sa jadierok, semienok a šupiek – neboli preukázané ako spúšťače zápalu divertikulov.

10) Ako doplnky stravy používajte vhodné probiotiká, kurkumu, čili, melatonín, selén – všetky detaily a ďalšie informácie nájdete aj na našej novej stránke www.encyklopedia.akv.sk. Želám vám, aby tie zlé gény ostali navždy vypnuté! 

Tlačiť Diskusia (4)
Focus Media