Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

S dcérou sme mali krásny vzťah, ale všetko sa pokazilo: Psychologička má radu, ktorá pomôže každej matke

29.04.2018 Mgr. Sylvia Dančiaková

Mám úžasnú dcéru (35), citlivú, rozumnú, šikovnú – ako sa hovorí „do voza aj do koča“.

Dcéra je arogantná. Dcéra je arogantná.

Mali sme krásny vzťah, no asi pred dvoma rokmi sa to začalo kaziť. Jeden z dôvodov môže byť ten, že sa rozišla s partnerom, s ktorým má dieťa. Druhý dôvod je možno ten, že nám finančne veľmi pomohla. Na druhej strane sa snažíme vychádzať jej aj dieťaťu (4) maximálne v ústrety. Sme s manželom na dôchodku, máme rodinný dom, a teda dosť vysoké náklady, plus sa snažíme denne variť, aby mali vždy teplú stravu – aj cez víkend.

Dcéra je v poslednom čase dosť podráždená, vyčíta nám veci, ktoré boli predtým normálne. V niektorých prípadoch je až arogantná, uráža a znevažuje nás a vyčíta aj maličkosti. Som sklamaná z toho, že vždy zdôrazňovala, ako je dôležité udržať si dobré vzťahy, a teraz len osočuje. Znášam to veľmi ťažko, veľmi ma to bolí, vysvetliť si to sa nám nedarí.

Kvetka

 

Odpovedá psychologička Sylvia Dančiaková:

Dcéra je asi veľmi zranená a možno i preťažená. Je úžasné, že vás má – teplá strava, to sú tie maličkosti, tá pravá starostlivosť a bezpodmienečná rodičovská láska. Ticho a teplo domova. Asi aj tak nejde o tie zádrapky, ktoré vyústia v urážky. Nechytajte sa na slovné útoky. Ak vás jej slová zrania, povedzte to nahlas: Au, to ma bolelo. Nehádajte sa. V konflikte len skúste sformulovať, ako sa cítite. Pomôžte dcére s jej dieťaťom. Bude mať čas pre seba a možno nájde opäť rovnováhu. Píšete, že máte úžasnú, citlivú dcéru – verte jej, je vaša a krásny vzťah sa len tak nerozplynie.

Tlačiť Diskusia (2)
Focus Media