Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Bojíte sa pocitu hladu? Robíte obrovskú chybu, kvôli ktorej vám diéty nikdy neprinesú želané výsledky!

18.04.2018 Lenka Molnárová

Mnohé z nás si myslia, že diéty musia byť len o nekonečnom hladovaní. A práve strach z hladu nás mylne odrádza od požadovaných výsledkov.

Ak máte prázdny žalúdok, tieto chyby nerobte. 7 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Ak máte prázdny žalúdok, tieto chyby nerobte.

Takmer každý považuje hlad za nášho najväčšieho nepriateľa. Pravdou je, že pocit hladu je jedna z najzdravších vecí na svete. Nevravíme, že máte hladovať celé týždne, pretože je to zdravé. Pocit hladu je však skvelým odpočinkom pre váš žalúdok a má aj veľa ďalších skvelých výhod. 

Hlad má množstvo zdravotných benefitov

Viacerí odborníci vám povedia, že pocit hladu je v skutočnosti veľmi dôležitý. Naštartuje rastový hormón, ktorý stimuluje obnovu buniek, zlepšuje trávenie a udržiava zdravú cirkuláciu cukrov v krvi. Keď ste hladní, vaše telo produkuje hormón ghrelin, ktorý je známy aj pod označením hormón hladu. Produkuje sa v tráviach orgánoch, odkiaľ putuje do mozgu a zvyšuje chuť do jedla. Dá sa však veľmi šikovne oklamať, ak jedlo budete prijímať pomaly a po malých dávkach.

Pocit hladu naštartuje v tele veľa pozitívnych procesov. 7 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: iStockphoto Pocit hladu naštartuje v tele veľa pozitívnych procesov.

Hormónom hladu proti depresii

Okrem pocitu hladu ghrelin pomáha človeku plynulo prechádzať do všetkých fáz počas spánkového cyklu. Ďalej tento hormón zlepšuje pamäť a schopnosť učiť sa a pomáha aj v boji s depresiou. Pocit hladu vám navyše pomôže vychutnať si dané jedlo oveľa viac. Vďaka nemu si na mise šalátu pochutnáte rovnako dobre ako na porcii šťavnatého stejku. 

Dovoľte žalúdku oddychovať

Ak neustále konzumujete jedno jedlo za druhým, neprimerane zaťažujete svoje tráviace orgány. Nebojte sa jesť trikrát za deň alebo aspoň vtedy, keď cítite hlad aspoň hodinu. Žalúdok si potrebuje počas dňa občas trocha oddýchnuť. 

Neskoré rande s chladničkou sa vám môže vrátiť v podobe vysokého krvného tlaku. 7 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock‎ Neskoré rande s chladničkou sa vám môže vrátiť v podobe vysokého krvného tlaku.

Hladom proti starnutiu

Častý mierny pocit hladu spomaľuje starnutie a predlžuje život. Pilotné štúdie Louisiana State University preukázali, že ľudia, ktorí mali nižší energetický príjem, vykazovali nižšiu hladinu inzulínu a nižšiu telesnú teplotu. Práve to sú známky spomalenia metabolizmu, a tým aj starnutia organizmu.

Tlačiť Diskusia
Focus Media