Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Častá chyba v kuchyni: Ak vajcia dávate na najhoršie miesto v chladničke, pokazia sa oveľa rýchlejšie

19.05.2018 Famous

Túto častú chybu robí takmer každý. Kam vajíčka v chladničke radšej neukladať?

Kam ich po prinesení z obchodu najlepšie uložiť? 3 obrázky vo fotogalérii Zdroj: iStockphoto Kam ich po prinesení z obchodu najlepšie uložiť?

Znie to ako paradox, ale vajíčka sa skutočne v rámci priestoru v chladničke kazia najrýchlejšie, keď ich uložíte do držiaka, ktorý pre ne pripravil výrobca. Tento sa nachádza zvyčajne v hornej časti dverí, často ešte za priehľadnou záklopkou. Najlepším priestorom pre ich uchovanie je však spodná zásuvka na zeleninu.

Tvrdí to britská spoločnosť Space Station zaoberajúca sa výrobou skladovacích obalov. Podľa ich experimentálneho výskumu sa vajíčka vo dverách kazia najrýchlejšie jednoducho preto, že sa pri otváraní a zatváraní dverí chladničky v nich najrýchlejšie mení teplota. Toto kolísanie podporuje rozvoj rozkladných baktérií.

Držiak v dvierkach chladničky pre ne nie je najlepším miestom. 3 obrázky vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Držiak v dvierkach chladničky pre ne nie je najlepším miestom.

Ideálnymi priestormi sú skôr zásuvka na zeleninu, ktorá je uzavretá voči okoliu a jej teplota je konštantná, aj keď sa dvere otvoria. Ale ani tá nie je najchladnejším miestom v chladničke. Ešte lepším riešením je uchovávať vajcia v krabici na prostrednej priečke. Krabica zamedzí kolísaniu teplôt pri otváraní chladničky, zatiaľ čo stredná priečka zaručuje najnižšiu teplotu vnútorného priestoru.

Vajíčka vydržia niekoľko dní tiež v chladnej komore. A pred ich úpravou je ideálne nechať ich aspoň pol hodiny odležať pri izbovej teplote. Chutia potom lepšie a pri varení natvrdo nepraskajú.

Tlačiť Diskusia
Focus Media