Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Predlžuje život a vyhladzuje vrásky: Čo ďalšie dokáže tento nápoj, ktorý milujú ľudia po celom svete?

02.05.2018 Lenka Molnárová

Mnoho ľudí bez nej nedokáže začať svoj deň, avšak jej odporcovia majú v jej negatívach jasno. Kde sa ukrýva pravda o tomto obľúbenom nápoji?

Blue-eyed, young woman drinking tea 11 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: iStockphoto Blue-eyed, young woman drinking tea

Mnoho vedcov a lekárov pripisuje káve viacero zdravotných benefitov. Jej zarytí prívrženci sa určite potešia správe, že pitie kávy v primeraných množstvách môže pozitívne vplývať na viaceré aspekty nášho života. Milovníci kávy často vyzerajú mladšie ako ich rovesníci a majú nižšie riziká srdcovo-cievnych ochorení. Zhrnuli sme pre vás zopár pozitívnych vplyvov kávy na naše zdravie.

Znižuje riziko Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby

Najnovšie štúdie vedcov z Tampy prišli s výsledkami, ktoré potešia mnohých ľudí. Pitie troch šálok kávy denne pomáha znižovať riziko rozvoja Alzheimerovej choroby až o 65%. Dobrý vplyv má káva aj na pacientov s Parkinsonovou chorobou, pomáha redukovať jej rozvoj až o 20%.

Milovníci kávy sa určite potešia výsledkom najnovších štúdií. 11 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: iStockphoto Milovníci kávy sa určite potešia výsledkom najnovších štúdií.

Pozitívne vplýva na cievny systém

Ľudia, ktorí pijú 3 až 5 šálok kávy denne, majú až trikrát nižšie riziko problémov so srdcom než ľudia, ktorí pijú iné nápoje. S takýmto zistením prišli vedci zo Singapuru. K výsledkom pridali aj ďalšie zistenie, a to že existuje len malý rozdiel medzi pitím jednoho alebo troch šálok kávy denne.

Redukuje riziko vzniku rakovinových ochorení

Množstvo štúdií varovalo pred negatívnym vplyvom kávy na vznik rakovinových ochorení. Ich predpoklady však neboli počas uplynulých rokov dokázané. Univerzita v Miláne prišla s opačným tvrdením, a to že konzumácia kávy redukuje riziko rozvoja rakoviny prsníka a prostaty. 

Väčšina ľudí pije kávu hneď po prebudení. 11 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Väčšina ľudí pije kávu hneď po prebudení.

Omladzuje bunky vo vašom tele

Antioxidanty obsiahnuté v káve majú omladzujúci účinok na bunky nášho tela. Pomáhajú eliminovať malé vrásky a sú skvelé ako prevencia proti ubúdaniu tekutín či kolagénu. Ľudia, ktorí pravidelne pijú kávu, často vyzerajú mladšie ako ich rovesníci.  

Predlžuje vám život

Pitie kávy nám pomáha žiť dlhšie. Každodenný príjem kofeínu znižuje riziko úmrtia hneď viacerými spôsobmi. Úmrtnosť ľudí, ktorí pijú kávu, bola vo viacerých štúdiách nižšia než ľudí, ktorí kávu nepijú. Radi si doprajete ku káve cigaretku? Práve káva vám pomáha zmierniť príznaky vášho neduhu. 

Tlačiť Diskusia
Focus Media