Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Šaty, pri ktorých ochkáme od úžasu! Tieto strihy nikdy nevyjdú z módy: Ktoré sú naj pre vašu postavu?

18.05.2018 Beata Suchá

Nízka, vysoká, štíhla, moletka? Minimálne jeden strih vám bude sedieť ako uliaty!

Grace Kelly v trileri Okno do dvora (1954). 14 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Getty Images Grace Kelly v trileri Okno do dvora (1954).

Niektoré sú s nami desaťročia, iné oveľa dlhšie. Tieto strihy sa stali ikonickými, pretože v nich očarúvali naše mamy, babičky a rovnako pristanú aj nám!

Princesové

Po ťažkých vojnových rokoch boli tieto šaty s osím driekom a bohato riasenou sukňou skutočným balzamom na ženskú dušu. Navrhol ich v roku 1947 Christian Dior a spájajú sa nám hlavne s nádhernou herečkou Grace Kelly, ktorá ich vedela nosiť so skutočnou noblesou. Strih alá presýpacie hodiny proporčne vyvažuje postavu, najmä ak máte drobnejšiu hornú časť tela a širšie boky.

Grace Kelly v trileri Okno do dvora (1954). 14 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Getty Images Grace Kelly v trileri Okno do dvora (1954).

Šaty ako obláčik: Dorothy Perkins, 75 € 14 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: archív firiem Šaty ako obláčik: Dorothy Perkins, 75 €

Jarná lúka na šatách: Zoot, 40,75 € 14 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: archív firiem Jarná lúka na šatách: Zoot, 40,75 €

 

 

Puzdrové

V kultovom filme Raňajky u Tiffanyho sme sa nevedeli vynadívať na drobnú a roztomilo chaotickú Holly Golightlyovú, ktorá sa stala módnou ikonou aj vďaka puzdrovým šatám s okrúhlym výstrihom. Tento model kopíruje postavu, má zdôraznený pás a najznámejšia je verzia bez rukávov. Stali sa veľmi obľúbeným modelom na párty aj v business sfére.

Štýlová Audrey Hepburn vo filme Raňajky u Tiffanyho (1961). 14 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Getty Images Štýlová Audrey Hepburn vo filme Raňajky u Tiffanyho (1961).

Červené s ozdobou: Orsay, 35,99 € 14 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: archív firiem Červené s ozdobou: Orsay, 35,99 €

Vintage púdrová čipka: Zoot, 59,95 € 14 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: archív firiem Vintage púdrová čipka: Zoot, 59,95 €

 

Šaty alá Marilyn

Pamätáte sa na scénu s rozosmiatou Marylin Monroe, ktorá nad vetracou šachtou metra bojuje s vlajúcimi šatami? Tento pohľad pobavil hádam každého okrem jej vtedajšieho manžela Joea DiMaggia, ktorý vraj kultové šaty nenávidel a údajne aj prispeli k rozvodu slávneho páru. Šaty typu „neckholder“ návrhára Williama Travilla inšpirujú dodnes!

Ups, takto veje sukňa Marilyn Monroe vo filme Slamený vdovec (1955)! 14 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Getty Images Ups, takto veje sukňa Marilyn Monroe vo filme Slamený vdovec (1955)!

Ako z filmu: Zoot, 53,35 € 14 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: archív firiem Ako z filmu: Zoot, 53,35 €

S asymetrickou sukňou: Orsay, 39,99 € 14 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: archív firiem S asymetrickou sukňou: Orsay, 39,99 €  

 

Malé čierne

V roku 1926 navrhla Coco Chanel krátke večerné šaty, ktoré sa mali stať akousi uniformou pre ženy, ktoré majú vkus a štýl. Originál z hodvábneho šifónu mal jemne zdôraznený pás, dlhé transparentné rukávy a šaty siahali tesne pod kolená. Nápad návrhárky bol priam vizionársky – dodnes ich vídame pri každej slávnostnej príležitosti a sú symbolom elegancie a štýlovej čistoty.

V roku 1978 sa slávne šaty vydražili za 3 000 dolárov. Coco Chanel bola zosobnením elegancie a štýlu. 14 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Getty Images V roku 1978 sa slávne šaty vydražili za 3 000 dolárov. Coco Chanel bola zosobnením elegancie a štýlu.

S čipkovými rukávmi: Zoot, 57,75 € 14 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: archív firiem S čipkovými rukávmi: Zoot, 57,75 €

 

 

Košeľové

Znie to neuveriteľne, ale aj tento model navrhla ako prvá Coco Chanel už v roku 1916. Súčasný flair im vdýchol Yves Saint Laurent v 60. rokoch. Predĺžená pánska košeľa s golierom, manžetami a gombíkovou légou pristane najmä ženám s chlapčenským typom postavy, teda s menšími prsami a útlymi bokmi.

Modelka a herečka Twiggy pózuje v košeľových šatách (1967). 14 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Getty Images Modelka a herečka Twiggy pózuje v košeľových šatách (1967).

Prúžkované s mašľou: Mohito, 34,99 € 14 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: archív firiem Prúžkované s mašľou: Mohito, 34,99 €

S tropickou potlačou: Reserved, 39,99 € 14 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: archív firiem S tropickou potlačou: Reserved, 39,99 €

Tlačiť Diskusia
Focus Media