Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Zázvor je liečivý zázrak, ale pozor! Ak patríte do jednej z týchto 4 skupín, môže byť pre vás veľmi nebezpečný

27.04.2018 bak

Ľudia jeho silu využívajú už stáročia. Zázvor má protizápalové a antioxidačné účinky a využíva sa aj v kuchyni. Keď však na vás platí toto, radšej jeho príjem obmedzte.

Zázvor je liek, ale neprospieva všetkým. 2 obrázky vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock‎ Zázvor je liek, ale neprospieva všetkým.

Máte poruchu zrážanlivosti krvi

Keď trpíte nadváhou alebo chorobami srdca, zázvor môže byť veľmi prospešný, lebo napomáha cirkulácii krvi. Ak však máte hemofíliu (vrodená krvácavá choroba, ktorá spôsobuje nedostatočnú tvorbu bielkoviny krvnej plazmy, ktorá je potrebná na zrážanie krvi), zázvor pre vás môže byť nebezpečný. Kvôli hemofílii sa krv nezráža dostatočne a zázvor môže rušiť účinky liekov, ktoré užívate. Keďže zvyšuje prietok krvi, zvyšuje aj riziko krvácania, čo môže byť pre hemofilikov veľmi nebezpečné.

Užívate tieto lieky

Ak užívate lieky na diabetes alebo vysoký krvný tlak, so zázvorom radšej opatrne. Ten totiž môže znižovať účinok inzulínu, liekov proti zrážanlivosti krvi a betablokátorov. Takže neberte to na ľahkú váhu a radšej sa poraďte s lekárom. To tiež platí, keď pravidelne užívate lieky proti páleniu záhy, lieky na srdce a antihistamíny, s ktorými môže zázvor nežiadúco reagovať.

Máte podvýživu alebo anorexiu

Zázvor je výborný pomocník, keď sa pokúšate schudnúť, pretože obsahuje veľa vlákniny, ktorá vás zasýti a prirodzene potláča apetít. Pomáha tiež telu produkovať viac tráviacich enzýmov a tým rozkladať jedlo na energiu rýchlejšie a efektívnejšie. Keď sa však pokúšate pribrať a dosiahnuť zdravé BMI, zázvor vám môže vaše úsilie pokaziť.

Ste tehotná

Možno ste počuli, že zázvor sa odporúča na tehotenské nevoľnosti, ale radšej s ním veľmi opatrne! Zázvor totiž dokáže vyvolať skoré kontrakcie a urýchliť nástup pôrodu. Tiež môže zabrániť telu vstrebávať niektoré vitamíny, ktoré dieťatko potrebuje. Priveľa zázvoru na začiatku tehotenstva zvyšuje aj riziko krvácania a potratu, a to vám za to naozaj nestojí.

Tlačiť Diskusia
Focus Media