Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Krásne opálená aj bez slniečka? Jedzte tieto potraviny a budete sa čudovať, čo s vaším telom urobia

14.05.2018 Beata Suchá

Ak neobľubujete samoopaľovacie prípravky a slniečku sa radšej vyhýbate, máme pre vás zdravý tip, ktorý pomáha aj bez opaľovania.

Viete, že až 95 % UV žiarenia preniká aj pod hladinu vody? Slnečné lúče prejdú až do hĺbky troch metrov. Viete, že až 95 % UV žiarenia preniká aj pod hladinu vody? Slnečné lúče prejdú až do hĺbky troch metrov.

K opálenej pokožke vám pomôže nielen slniečko, ale túto moc majú aj niektoré potraviny.

 

1. Betakarotén

Takzvané karotenoidy sú červené a žlté farbivá v zelenine s antioxidačným účinkom. Chránia bunky pred poškodením voľnými radikálmi, podporujú správne funkcie kože a slizníc, priaznivo ovplyvňujú činnosť bielych krviniek. Z niektorých karotenoidov, ako je betakarotén si telo dokáže vytvoriť vitamín A, ktorý je dôležitý pre látkovú výmenu, imunitu a dobrý zrak. Ak chcete, aby vám betakarotén zafarbil pokožku dohneda, musíte denne užiť aspoň 30 mg tejto látky. Veľa karoténu obsahuje napríklad mrkva, kel, ľadový šalát, špenát, sladké zemiaky, petržlen a žerucha. Účinok sa prejaví po dvoch až troch týždňoch.

 

2. Ovocie

O zľahka opálenú pleť sa postarajú oranžovo sfarbené druhy ovocia ako mango, papája, broskyne, marhule, pomaranče a cukrový melón. Ich pridanou hodnotou je, že obsahujú aj veľa vody. Na optimálne hydratovanej pleti je účinok zhnednutia výraznejší. Vitamíny B a B6, ktoré sa prirodzene nachádzajú v tomto ovocí, tiež podporujú prirodzený proces zafarbenia pokožky.

 

3. Mliečne produkty

Opáľte sa cez žalúdok aj vďaka mliečnym produktom! Zvýšte príjem syrov, tvarohu a mlieka – sú bohaté na kalcium, ktoré je nápomocné, ak chcete rýchlo zhnednúť. Samozrejme, mliečne produkty obsahujú aj vitamín A, ktorý podporuje tvorbu kožného farbiva melanínu. A práve toto farbivo spôsobuje stmavnutie kože na slnku. 

 

Používate  opaľovací krém už teraz?


- Nepoužívam opaľovacie krémy. Čítal som, že sú plné chémie, z ktorej môžete dostať rakovinu, a navyše blokujú tvorbu vitamínu D. Moja na slnko navyknutá pokožka zhnedne už na  jarnom slnku.

Emil (65)


- Krémy s UV-filtrom používam celoročne, dokonca aj v zime, keďže trpím pigmentovými fľakmi a môžem potvrdiť, že vďaka nim mám krajšiu pleť. Na leto sa mi osvedčil mejkap s SPF 50.

Katka (40)- Počula som v rádiu, že filtre nad 30 sú zbytočné a slnko  je zdravé, ak si  ho dávkujeme  s rozumom.  Vyhýbam sa poludňajšiemu slnku, používam krémy s nízkym faktorom a na dovolenke ležím pod slnečníkom.

Veronika (56)

Tlačiť Diskusia (1)
Focus Media