Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Obľúbená speváčka Sima Martausová udivuje: Som samouk a nepoznám noty! To, čo dokázala, sa podarí len málokomu

24.05.2018 Milly Sekulová

Na prvý pohľad pôsobí nežne, ale tiež má energie na rozdávanie. Sima Martausová (30) patrí medzi naše najpopulárnejšie speváčky, a pritom len pred pár rokmi prišla na to, že má v sebe hudobný dar.

Sima  Martausová: Teším sa z každého životného obdobia a nedávam si nejaké méty. 4 obrázky vo fotogalérii Zdroj: MIROSLAV MIKLAS, Sima Martausová: Teším sa z každého životného obdobia a nedávam si nejaké méty.

Mnoho umelcov povie, že vždy vedeli, že chcú byť spevákmi, u vás to tak však nebolo.

– Nebolo. Keď som bola na základnej, strednej, dokonca aj na začiatku vysokej školy, vôbec som ešte netušila, že raz budem spievať piesne, ktoré si budem aj sama tvoriť. Mala som však rada umenie. Páčilo sa mi recitovanie, hranie a obdivovala som veľa umelcov, preto ma to istým spôsobom vždy lákalo, no namiesto spievania som po strednej škole skúšala architektúru.

Nevyspevovali ste stále ako dieťa?

– Vyspevovala som si, ale nebolo to také, že chcem byť speváčka. Nespievala som síce falošne, ale určite nie nejako super. Bola to taká dlhšia cesta a viem, že stále mám čo zlepšovať.

Kto potom objavil váš spevácky talent?

– Nikto. Je to pre mňa stále zázrak. Myslím, že Boh mi dal dar skladať piesne a spievať a mojou úlohou je ten dar rozvíjať. Kamarát ma naučil na gitare zopár akordov, a tak som zložila svoju prvú pieseň. Hrala som dookola tri akordy a pridala k nim slová. Dozvedela som sa o jednej súťaži, kam sa môžu posielať vlastné gospelové piesne a poslala som tam svoju nahrávku. Tá pieseň vyhrala a potom som pomaličky začala koncertovať viac.

Spolupráci sa nebráni. Naspievala duet aj  s Richardom Müllerom. 4 obrázky vo fotogalérii Zdroj: archív S.M. Spolupráci sa nebráni. Naspievala duet aj s Richardom Müllerom.

Z vašej odpovede usudzujem, že ste veriaca.

– Áno, bola som k tomu aj vedená, no od istého času mám aj taký vlastný živý vzťah s Bohom. Vzťah s Bohom a načúvanie jeho slov mi mnohokrát pomáha na ceste životom. Viera je pre mňa dar.

Aktuálne ste napísali hudbu k muzikálu Kubo a podarilo sa vám to za týždeň. To je asi celkom rekordné, nie?

– (smiech) Asi áno. Producenti ma oslovili zložiť piesne pre hercov. Bola som akurát na turné a nemala som veľa času, tak som so skladaním začala hneď po jeho skončení. Mala som na to presne týždeň. Prečítala som si scenár muzikálu a snažila sa vžiť do jednotlivých postáv. Od režiséra som dostala zadanie, pre ktorú postavu mám zložiť pieseň, plus som mala zložiť aj hymnu, ktorú budú spievať všetci na záver. Pre muzikál Kubo som dokopy zložila šesť piesní.

Ako vzniká vaša hudba?

– Keďže som samouk, nepoznám noty. Skladám tak, že buď si hrám na klavíri, alebo na gitare akordy a potom k tomu pridám slová. Pri skladaní piesní do Kuba som najprv napísala texty a potom hudbu. Nahrala som na mobil demo verzie a poslala som ich autorom.

Kedysi ste si vyskúšali aj herectvo, keď ste hrali u Radošincov. Na čom sa dá lepšie zarobiť? Na hudbe alebo hraní?

– Veľmi záleží od toho, ako ste v tom dobrý. Tiež to je o šťastí alebo o tom, do čoho vás obsadia. Chcela som však začať spievať, lebo to moje srdce tak chcelo. Určite som nerozmýšľala tak, že by som na tom mala zarobiť viac ako na herectve. Samozrejme, že som rada, keď sa môžem živiť tým, čo ma baví, no hudba je pre mňa v prvom rade o srdci.

Ako vnímajú rodičia, že ste súčasťou šoubiznisu? Podporujú vás?

– Podporujú ma. Podporovali by ma vo všetkom, čo by som robila, či už by som sa rozhodla byť kuchárkou alebo letuškou. Rodičia mi vždy dávali slobodu a dávali mi najavo, že stoja pri mne, nech robím čokoľvek. Na druhej strane ma ani nevyzdvihujú, že som niekto len preto, že som na obrazovke.

S kapelou koncertuje  po celom Slovensku. 4 obrázky vo fotogalérii Zdroj: Lukáš Kimlička S kapelou koncertuje po celom Slovensku.

Máte staršiu sestru. Ste si blízke?

– Sme, no sme veľmi rozdielne. Aj povahovo, aj výzorovo. Ona bola vždy tá dobrá, ja nezbedná. (smiech)

Je vaša sestra tiež umelecky nadaná?

– Ona je normálna. (smiech) Venuje sa ekonomickej oblasti a popri tom sa venuje koníkom a hipoterapii. Od detstva miluje kone a jazdí. V tom, čo robí, ju veľmi obdivujem a vždy som obdivovala.

Má už aj vlastné deti?

– Má dve detičky. Staršiemu Šimonkovi som aj krstná mama. Máme veľmi pekný vzťah.

Viete si predstaviť mať už vlastnú rodinu?

– Veľmi sa teším, keď raz budem mať muža a deti. Viem si to predstaviť. Určite nie som karieristka a ak budem mať vlastnú rodinu, určite práca nebude na mieste pred ňou.

Nedávno ste oslávili okrúhlu tridsiatku. Ako ste si ju užili? Bola veľká párty?

– Boli sme s partiou na lyžovačke na Kubínskej Holi. Nebola to nejaká búrlivá oslava, bolo nás na chate sedem-osem a celý deň sme lyžovali. Potom mi ešte moje kamarátky dali darček, že pozvali ku mne na byt kuchárov, ktorí nám pred očami varili štvorchodovú večeru.

Keď sa tak spätne obzriete, splnili ste si všetko, čo ste do 30-ky chceli stihnúť?

– Nikdy som nemala nejaké ciele, čo chcem stihnúť. Všetko, čo sa mi deje, sa deje prirodzene. Z každého životného obdobia sa teším a nedávam si méty. Teším sa, že som mala turné, že mám fanúšikov, ktorých teší naša hudba, že samu seba môžem prekonávať rôznymi výzvami, ako bol napríklad aj môj minuloročný výstup na Mont Blanc.

Waw, no to sa nezdáte. Aké to bolo?

– Mala som horského vodcu, keďže nie som až taká skúsená. Bolo to skvelé. Je to presne 4 810 metrov nad morom a musím povedať, že čím vyššie sme boli, tým viac som cítila, ako sa mi ťažšie dýcha a zviera mi žalúdok, no vedela som, že ak vyjdem až hore, budem cítiť radosť a vďačnosť. Som veľmi šťastná, že som to mohla zažiť.

Miluje hory, aj svoje 30.  narodeniny oslávila na lyžovačke. A minulý rok vystúpila  na Mont Blanc (na fotografii). 4 obrázky vo fotogalérii Zdroj: archív S.M. Miluje hory, aj svoje 30. narodeniny oslávila na lyžovačke. A minulý rok vystúpila na Mont Blanc (na fotografii).

Plánujete aj ďalšie výstupy?

– Chcela by som, ale záleží to od kondičky, počasia a od počtu koncertov. Ale chcela by som ísť aj na Matterhorn vo Švajčiarsku.

Máte rada aj typické ženské činnosti ako mejkap a nakupovanie oblečenia?

– Určite, rada zájdem na kávičku, rada sa nalíčim aj pekne oblečiem. Aj z tohto fotenia som si od vás kúpila tričko (smiech). Ale zase nie som taká, že by som bez mejkapu nešla vyhodiť smeti. Občas mám rada, keď vyzerám dobre, no občas si rada vychutnám pocit, keď mi na tom vôbec nezáleží.

 

Prezradila o sebe

Obľúbený kozmetický produkt?

- Mandľový olej na telo.

Kto je vaším najväčším idolom?

- Hudobných mám viac. Mám rada Tomáša Klusa, Johna Mayera, Norah Jones, Zuzku Mikulcovú, Andrejku Bučkovú, Katie Melua.

Čo najradšej nakupujete?

- Jedlo. Rada nakupujem sezónnu zeleninu a v poslednom čase si rada varím recepty zo špargle. Mnoho ľudí si myslí, že som vegetariánka, no rada si uvarím aj mäso.

Tlačiť Diskusia
Focus Media