Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Zuzka sa cíti veľmi slabá často ju bolieva žalúdok: Bukovský radí 3 veci, ktoré sa oplatí vyskúšať aj vám

23.05.2018 KaD

Mám 2 deti, pri obidvoch som trpela silnými nevoľnosťami, pre ktoré ma museli hospitalizovať.

Zuzana dlhodobo trpí viac ako rok silnými nevoľnosťami. Zuzana dlhodobo trpí viac ako rok silnými nevoľnosťami.

Po druhom pôrode som veľmi schudla a stále ma bolieva žalúdok. Nemôžem pribrať, pri 169 cm vážim 56 kg a cítim sa veľmi slabá. Bola som na gastro, podľa lekára je všetko v poriadku, tak neviem... Kúpila som si probiotiká, užívam ich už tri mesiace. Vždy ráno mám zlý pocit v ústach. Viete mi s tým poradiť? Trvá to už viac ako rok.

Zuzana, 28

 

Odpovedá MUDr. Igor Bukovský

Milá Zuzana, keďže neviem viac o pôvode a súvislostiach vašich bolestí žalúdka, môžem vysloviť tieto predpoklady a vy možno dokážete spojiť moje informácie a vaše pozorovanie. Bolesti v žalúdku (bez prítomnosti zápalu alebo vredu) môžu vznikať na podklade dráždenia stravou – chemicky aj mechanicky alebo nedostatku kyseliny, alebo v dôsledku zvýšenej citlivosti črevného nervového systému.

Práve posledná možnosť sa mi, vzhľadom na údaje o problémoch počas tehotenstiev, zdá ako najpravdepodobnejšia. Hormonálne zmeny môžu totiž vyvolať zmenu reaktivity nervového systému. Ak budem teda vychádzať z toho, mohli by ste skúsiť tri veci.

1) Nasaďte si probiotiká, ktorá majú práškový charakter alebo sú inak uspôsobené na to, aby sa rozpúšťali už v žalúdku, nie až v čreve – potrebujeme totiž ovplyvniť prostredie žalúdka – a užívať ich ráno aj večer s jedlom.

2) Ráno nalačno užívajte doplnok stravy, ktorý sa označuje ako 5HTP (5-hydroxytryptofán) v dávke 100 – 200 mg denne (mal by podporiť peristaltiku/pohyblivosť žalúdka a znížiť prah citlivosti na bolesť).

3) Ak by náhodou užívanie 5HTP vyvolalo zhoršenie stavu (nemôžem vylúčiť, že bolesti majú pôvod v kŕčoch žalúdka), tak potom skúste popíjať denne 2 – 3 šálky stredne silného zázvorového čaju (bez medu), ktorý podporuje uvoľňovanie kŕčov. Držím Vám palce!

Máte otázky o tom, čo, kedy a ako jesť, aby ste sa cítili fit a vo forme? Nedarí sa vám schudnúť či pribrať? Máte problémy s trávením? Napíšte expertovi MUDr. Igorovi Bukovskému a odpovede si prečítajte každý týždeň len v Novom Čase pre ženy! Píšte na adresu redakcie alebo mail [email protected]

Tlačiť Diskusia
Focus Media