Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Väčšina rozvodov nie je len pre neveru, ale najmä pre toto: Prečo sa nám nedarí udržať lásku až za hrob?

25.05.2018 Ivana Adamcová

Zisťovali sme, ako sa zmenila láska v súčasnosti, či je ešte udržateľná predstava lásky až za hrob a čo by sme sa mohli učiť od Adama a Evy.

Láska je tajomná a ovládajúca sila. 4 obrázky vo fotogalérii Zdroj: iStock Láska je tajomná a ovládajúca sila.

Čo sa môžeme naučiť od Adama a Evy o láske

Adam a Eva sú takmer dokonalý príklad pre zdravý, odolný a milujúci vzťah, ktorí si všetci tak veľmi želáme. Bruce Feiler, autor bestselleru Walking the Bible, skúmal tento pár a urobil zopár pozoruhodných záverov. Boli totiž prví, ktorí odhalili tajomstvo života: nebyť sám.

1. Sila zväzku

Boh skonštatoval: nie je správne, aby žil človek sám. A dnešná veda to potvrdzuje. Tí, ktorí žijú osamelý život, majú aj väčšie sklony k depresii, úzkosti so zvýšenou mierou úmrtia na srdcové choroby, rakovinu a ďalšie. Sociálna izolácia je rovnakým rizikovým faktorom predčasnej smrti ako vysoký krvný tlak, obezita, nedostatok pohybu a fajčenie. Prečo je to tak? Osamelosť spôsobuje bunkové zmeny v tele, ktoré oslabujú imunitu natoľko, že potom nevie ochrániť orgány.

2. Potreba samostatne sa rozhodovať

Psychológovia tvrdia, že pre emocionálne zdravý život je potrebný vysoký stupeň sebadôvery a tá prichádza tak, že sa môžeme a vieme rozhodovať. Autonómne. Bez tlaku okolia a partnera. Jednoducho vnútorná motivácia je zdravšia ako vonkajšia. A Eva s Adamom prešli týmto testom. Eva si vybrala, že ochutná jablko, bez ohľadu na to, čo sa od nej očakávalo... A Adam prejavil tiež autonómnosť, keď sa rozhodol ochutnať tiež. Urobil rozhodnutie byť s Evou. Iba vtedy, keď Adam a Eva čelia smrti, môžu čeliť aj spoločnému životu. A to je podstata manželských sľubov – „v dobrom aj zlom, v živote aj v smrti...“

3. Nevyhnutnosť spoločnej komunikácie

Detský psychológ Piaget nazval predškolskú komunikáciu „kolektívnym monológom“, síce sú spolu, ale rozprávajú si pre seba. Láska je opakom toho. Je to „kolektívny dialóg“. Dva hlasy vytvárajú spoločný príbeh. Spoločná skúsenosť jedenia jablka naučila Adama a Evu rozprávať spolu a vytvárať tak spoločný príbeh. Komunikácia je aj dnes najdôležitejším faktorom udržania vzťahu.

Ako sa zmenila láska v 21. storočí: Čo je najväčším problémom dnes?

Láska je tajomná a ovládajúca sila. Má veľkú moc nad našimi myšlienkami a životnými rozhodnutiami. Vyžaduje našu vernosť a my, na druhej strane, ju slobodne dodržiavame. Povedať, že lásku nechceme, je aj dnes najväčším kacírstvom. Akoby sme šli proti ľudskej podstate a zmyslu. Preto sme ochotní kvôli láske trpieť, ponižovať sa, pozerať gýčové filmy, cestovať aj na kraj sveta... Aj keď súčasnosť k nám prináša čoraz viac nových sociálnych nezvyklostí a noviniek...

V lásku na celý život verí čoraz menej ľudí. 4 obrázky vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock V lásku na celý život verí čoraz menej ľudí.

Neschopnosť veriť v dlhovekú lásku

Presvedčili sme samých seba, že romantiku a sexuálnu túžbu na začiatku vzťahu vystrieda neskôr „zrelá láska“, ktorá má vydržať do konca života. Lenže tomu verí čoraz menej ľudí. Spoločnosť nás však stále presviedča, že ak chceme zmenu a pociťujeme nespokojnosť, je to hanebné, a keď odchádzame z tohto dôvodu zo vzťahu, je to nesprávne. Pričom predstava dlhovekej a šťastnej lásky nie je až taká dlhá. Pre Grékov, vynálezcov demokracie, bola láska krátkodobou a nepríjemnou skúsenosťou. Keď vládla dvorská láska, bola vnímaná ako nelegálna vec, ktorá väčšinou končila smrťou. Vášeň dlho znamenala utrpenie a šťastný koniec v láske neexistoval. Dokonca ani romantizmus 17. storočia to neukotvil ako kultúrnu predstavu. Rodina bola hospodárskou jednotkou a pretrvala dosť dlho. Manželstvo bolo obchodným vzťahom a predstava romantickej lásky prišla až s romantickými románmi. Ale filozofi by asi tvrdili, že láska je akási večná entita, ktorá bola, je a bude, nech už ju vnímame akokoľvek.

Rozvod sa stále berie ako zlyhanie

V našej spoločnosti sa koniec lásky stále nepripúšťa. Kultúrne očakávania sú také, že spojenie dvoch ľudí v láske je dosiahnuteľné, a preto rozvod či odchod považuje za zlyhanie. Ale keďže vieme, že približne 50 % všetkých manželstiev končí rozvodom, možno by sme mali prehodnotiť predstavy o láske. Lenže všetci akosi stále chceme veriť, že túžbu v 20, 30, 40 aj 50 možno udržať a dlhovekosť lásky je zárukou aj stability spoločnosti. A tak sa presviedčame, že nedostatok túžby nie je nikdy dôvodom na hľadanie nového partnera. Je pravda, že polovica párov dokáže urobiť akúsi rekonštrukciu svojho vzťahu, aby si ho udržali alebo sa donúti zostať napriek nespokojnosti vzhľadom na iné výhody vzťahu. Ale je to pre mnohé páry tvrdá drina. Čo však s tou zvyšnou polovicou, ktorá si lásku nepredstavuje ako drinu a obetovanie?

Romániky stredného veku tolerujeme

O tom, či je doživotná vernosť ešte udržateľná, by sa dalo polemizovať. Väčšina si to dnes nemyslí, aj preto je ochotná tolerovať romániky, krízy a „bokovky“ s tým, že udrží manželstvo a „lásku“ aspoň navonok. A to nehovoríme o tom, koľko odmietnutých túžob stojí za udržaním predstavy o večnej láske. Paradoxne, väčšina rozchodov nie je len pre neveru, ale pre to, že sa s tým druhým už nevieme na ničom dohodnúť, že spolu nekomunikujeme, že sa nevieme navzájom počúvať a adekvátne reagovať. Pretože uzavretý priestor domácnosti prináša ponorku a vyžaduje veľkú mieru adaptácie a tolerancie. Sme nútení odstrániť dráždivé vlastnosti seba a zároveň nestratiť samých seba. Samozrejme, spoločné bývanie a vzťah prinášajú aj veľa výhod, a preto je to naša voľba, ako budeme žiť – ale je nám jasné aj to, že čo sa týka lásky, je takmer nemožné rozhodnúť sa, že po nej nebudeme túžiť! 

 

Tajomstvo hviezdnych párov

Sting a Trudie Styler 

Po 25 rokoch manželstva a 35 rokoch spoločného života je Trudie Styler (64) stále svetlom Stingovho (66) života. „Som vydatá za neuveriteľne dobrého muža a navzájom sme si oddaní,“ povedala Trudie. „Veľa sa smejeme! Myslím, že je to v manželstve dôležité. Ale určite musí existovať chémia. Myslím, že preto sme spolu tak dlho.“

Sting a Trudie Styler 4 obrázky vo fotogalérii Zdroj: Getty Images Sting a Trudie Styler  

Brooke Shields a Chris Henchy

Brooke (52) po nevydarenom manželstve s tenisovou hviezdou Agassim a rôznych aférkach sa konečne usadila so scenáristom Chrisom Henchym (54), s ktorým tvorí pár už 17 rokov. Brooke tvrdí, že manžel ju dostal preto, že vo chvíľach, keď sa cíti neisto, ju vie podržať a povedať jej, že je stále krásna. A ona vie, že to myslí  úprimne.

Brooke Shields a Chris Henchy 4 obrázky vo fotogalérii Zdroj: Getty Images Brooke Shields a Chris Henchy

Tlačiť Diskusia (4)
Focus Media