Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Výhra obrovskej sumy v lotérii jej zničila život aj manželstvo: Taký koniec nečakala ani v najhoršom sne

10.06.2018 Spracovala: iva

S Jankou sme sa priatelili od detstva až do dňa, kým sa jej prihodilo niečo neuveriteľné.

Výhra v lotérii jej zničila život. 3 obrázky vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Výhra v lotérii jej zničila život.

Lenka a Janka boli priateľkami, až jedna z nich vyhrala rozprávkovú sumu a úplne zmenila svoj život. Rozprávka však netrvala až tak dlho...

Janka mala neskutočné šťastie a podarilo sa jej vyhrať v lotérii. Išlo o šesťcifernú sumu, a to sa už platilo v eurách. Očká jej žiarili, keď mi rozprávala o plánoch, ako pôjdu konečne na dovolenku, kúpia si auto, pomôžu rodičom, súrodencom a ešte zostane pre ich deti, až vyrastú. A nezabudla ani na charitu, chcela pomôcť chorým deťom, ľuďom v núdzi a rozmýšľala aj nad tým, že odíde z práce a bude ako dobrovoľníčka pomáhať druhým.

Môj počiatočný šok a, priznám sa, aj kvapka závisti, vystriedala radosť, ktorou ma nakazila. Vedela som, že peniaze sú v dobrých rukách. Vždy bola dobrý človek, ktorý nezištne pomáhal. Zrejme aj preto jej osud doprial peniaze. Lenže odvtedy som Janku nevidela. Po niekoľkých mesiacoch mi doniesla darček, veľmi drahú voňavku na rozlúčku, lebo si kúpili dom a sťahujú sa do iného mesta. Zahliadla som v jej očiach niečo, čo v nich predtým nemala, ale pripisovala som to únave zo sťahovania. Sľúbila, že sa ozve, ale nikdy tak neurobila.

Všetko sa zmenilo, ale k horšiemu

Nasledujúce roky som na ňu veľa myslela. Verila som, že sa má dobre. Po nejakom čase sme sa nečakane stretli v našom meste. Keby sa mi neprihovorila, nespoznala by som ju. Chorobne vychudnutá, zanedbaná, roztrasená. Sadli sme si na kávu a Janka mi porozprávala, ako ich „rozprávkový“ život s množstvom peňazí pokračoval. Už na začiatku sa s manželom nezhodovali v tom, čo s toľkými peniazmi. Okrem toho sa začali okolo nich točiť rôzni ľudia. Netuší, odkiaľ sa o nich dozvedeli, ale všetci im „radili“, čo s peniazmi. Keď Jana vyhrala, doniesla kamarátke na rozlúčku drahý parfum a odsťahovala sa do nového domu. Po rokoch sa však opäť stretli. 3 obrázky vo fotogalérii Zdroj: iStock Keď Jana vyhrala, doniesla kamarátke na rozlúčku drahý parfum a odsťahovala sa do nového domu. Po rokoch sa však opäť stretli.

Lenže v skutočnosti si každý len pýtal. Na rôzne projekty, do rôznych fondov. Často ich sledovali či oslovovali aj na ulici. Niektorí boli veľmi nepríjemní až agresívni. Janka z nich mala strach, jej manžel však, v snahe výhru znásobiť, niektoré obchody uzatváral. Janka si chcela časť peňazí užiť, časť darovať núdznym, jej manžel mal iné plány. Lenže čokoľvek s nimi urobili, vždy bol niekto nespokojný. Napríklad v rodine rozdali po rovnakej sume. Hneď bol hnev, prečo ten dostal rovnako, keď sa má tak dobre, zatiaľ čo druhý prežíva od výplaty k výplate. Súrodenci sa rozvadili a nenavštevujú sa dodnes.

Peniaze nekazia charakter. Oni ho ukazujú...

Po čase sa ich rozhovory točili len o peniazoch, strácali priateľov, tí noví boli falošní chamtivci. A keďže deti dostali všetko, čo chceli, stali sa z nich rozmaznaní tínedžeri. Okrem toho manžel peniaze míňal aj na alkohol a zábavu s kamarátmi a, bohužiaľ, aj so ženami. Janka nemala šancu udržať rodinu pokope, všetko sa jej rúcalo. Vrátila sa do práce, ale už nie do takej dobrej, akú „vďaka“ výhre opustila.

Zo stresov začala fajčiť, piť, prestala sa starať o domácnosť, mala pocit, že ju nik nepotrebuje. Napokon sa zosypala a ocitla sa na psychiatrii. Rozviedli ich rýchlo, deti ostali s otcom v ich dome a s novou mamou. Časť peňazí jej ostala, teraz žije sama v malom byte, len občas ju deti navštívia. Rozprávala ešte dlho, stalo sa veľa zlého, pretože urobili mnoho chýb, ale ukončila to mrazivými slovami: „Peniaze nekazia charakter. Oni ho ukazujú... Keby som to vedela, nikdy sa do lotérie nezapojím.“ S Jankou sa občas stretávame, snažím sa jej pomôcť vrátiť radosť do života. Ale hlavne si uvedomujem, že aj keď moja rodina nemá peňazí nazvyš, vôbec mi to neprekáža.

Čo my na to?

Získať naraz veľké množstvo peňazí, na to sa nedá pripraviť. Aj preto bývajú investície zlé a riadia sa náhodnými radami rôznych príživníkov. Nehovoriac, že ak sa zrazu stanete bohatými, chcete vyskúšať všetko, čo bohatí, a peniaze miznú – ani neviete ako... To sa stalo Lenkinej kamarátke Janke, ktorej sa navyše rozpadla rodina. Výhra naozaj nemusí byť vždy výhrou...

Tlačiť Diskusia (6)
Focus Media