Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Peniaze, ktoré vyhadzujete von oknom! Ak robíte tieto chyby, vaše výdavky na domácnosť sú zbytočne vysoké

15.06.2018 Jana Vrbová

Náklady na domácnosť bývajú jednou z hlavných položiek, ktorá nám siaha výrazne do peňaženky. Stačí však podniknúť zopár krokov a výdavky sa môžu výrazne znížiť.

Aj drobné zmeny môžu priniesť výrazné úspory. 2 obrázky vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Aj drobné zmeny môžu priniesť výrazné úspory.

1. Kúrenie

Je najnákladnejšou položkou. „Najefektívnejšie riešenia na ušetrenie tepla, ktoré uniká doslova von oknom je výmena okien, zateplenie domu alebo modernizácia vykurovacieho systému. Je to väčšia investícia, ale rozhodne sa oplatí,“ uvádza Andrea Macáková z portálu Nehnuteľnosti.sk. Ak tieto zmeny plánujete, ale v súčasnosti si ich nemôžete dovoliť, vyriešte ich dočasne aspoň tým, že okná a dvere dôkladne utesníte. Radiátory nezakrývajte záclonami alebo závesmi, ktoré vytvárajú teplu bariéru. Keď odchádzate z domu, kúrenie nevypínajte. Steny chladnú a pre následné dosiahnutie požadovanej teploty potom spotrebujete oveľa viac energie.

2. Vetranie

Najmä v zime vetrajte krátko, ale intenzívne. Otvorte okno dokorán a urobte prievan. Takýto postup sa odporúča trikrát denne. Vetranie nepodceňujte, pri jeho nedostatku sa kondenzuje vodná para na chladných plochách a hrozí nebezpečenstvo vzniku plesní.

3. Pohotovostný režim

Nevyužívané spotrebiče neustále pripojené do elektrickej zásuvky či tie, ktoré permanentne vysielajú alebo prijímajú signál, nás ročne stoja desiatky eur. Všetko, čo sa momentálne nechystáte použiť, vypnite zo zásuvky. Pri kúpe nových spotrebičov uprednostnite energetickú triedu A alebo A+. „Svoje peniaze šetríte, aj keď investujete do kvalitných úsporných žiaroviek. Ak neviete naučiť deti vypínať svetlo, namontujte do priestorov, ako je chodba, toaleta alebo špajza pohybové snímače,“ radí Andrea Macáková z portálu Nehnuteľnosti.sk.

4. Kuchyňa vs. kúpeľňa

To, že je veľkým plytvaním vody umývanie riadu pod tečúcou vodou, vie asi každý. Ideálne je vlastniť umývačku riadu. Zapnite ju, až keď je plná a zvoľte energeticky šetriaci program. Pred kúpeľom uprednostnite sprchu a zastavujte vodu, keď sa mydlíte, ale aj pri umývaní rúk a čistení zubov. Používaním úspornej hlavice a stop ventilu môžete ušetriť 30 až 40 % teplej vody.

Umývanie v umývačke je šetrnejšie ako pod tečúcou vodou. 2 obrázky vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Umývanie v umývačke je šetrnejšie ako pod tečúcou vodou.

5. Chladenie

Ak je chladnička postavená vedľa sporáka, umývačky riadu alebo radiátora, spotrebuje viac energie. Pravidelne ju odmrazujte, kontrolujte tesnenie dvier a neotvárajte ich na dlhší ako nevyhnutný čas.

6. Varenie

Pri varení používajte na hrncoch pokrievky, spotreba energie bez nich sa zvýši až o 150 percent. Sklokeramické varné dosky sú efektívnejšie ako obyčajné a úplne najlepšie sú indukčné. Aj pomer veľkosti hrnca a veľkosti výhrevnej plochy sporáka zaváži. Malý hrniec na veľkej platničke spôsobí únik tepla do kuchyne. Zanesená rúra spotrebuje oveľa väčšie množstvo energie, preto ju pravidelne čistite. Pri pečení neotvárajte dvierka príliš často, pretože pri každom otvorení stratíte až 20 % tepla. 

Naša rada

Vodný kameň usadený na výhrevných špirálach rýchlovarnej kanvici zvyšuje spotrebu až o 50 %. Preto ho pravidelne odstraňujte.

Tlačiť Diskusia (5)
Focus Media