Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Navonok nenápadný a tuctový domček vás zvnútra ohúri: Tomu sa povie kráľovstvo pastelových farieb!

25.06.2018 living4media

Ružová, biela a k tomu zelená v podobe čerstvých kvetov dodávajú tomuto presvetlenému rodinnému domu letnú atmosféru po celý rok.

Rodinka býva v radovom dome. 10 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: living4media/Camilla Isaksson Rodinka býva v radovom dome.

Dom stojí na tichej ulici malebného mestečka Nijmegen v Holandsku, kde vedľa honosných víl stoja v radovej zástavbe mestské domy z červených tehál. Práve v jednom z nich žijú Ilonka, Eric a ich dcéra Pleun. Zvonku by vám sotva napadlo, že tento rodinný dom skrýva pastelové kráľovstvo.

Kto tu býva

Ilonka a Eric žijú už 20 rokov v radovom dome v holandskom mestečku Nijmegen. Majú spolu jednu dcéru Pleun.

Rodinka býva v radovom dome. 10 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: living4media/Camilla Isaksson Rodinka býva v radovom dome.

Nedajte na prvý dojem

Ilonka a Eric tu žijú už takmer 20 rokov. Predtým si prenajímali menší dom, ale snívali o tom, že si kúpia niečo vlastné, aby sa mohli usadiť. „Moja svokra bola prvá, ktorá nám povedala o tejto oblasti a o tom, že sú práve v ponuke nejaké domy na predaj, a tak sme boli zvedaví,“ hovorí Ilonka. Prvý dojem nebol veľmi pozitívny. Dom bol v dosť zlom stave. Bol tiež veľmi tmavý, ale keď odtiahli tažké závesy a dnu vniklo svetlo, Ilonka a Eric začali vidieť skrytý potenciál priestoru. Kľúče dostali v roku 1998 a hneď začali s rozsiahlou rekonštrukciou. Našťastie, Ilonkin aj Ericov otec boli zruční a na začiatku tu spolu strávili týždne výmenou elektrických rozvodov, vodného potrubia a nových okien.

Celý byt je presvetlený. 10 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: living4media/Camilla Isaksson Celý byt je presvetlený.

Základ tvoria pastelové farby, biela a veľa kvetov. 10 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: living4media/Camilla Isaksson Základ tvoria pastelové farby, biela a veľa kvetov.

Sila spreja

Po šiestich mesiacoch dom kompletne zrekonštruovali a pár sa mohol nasťahovať. Odvtedy sa toho veľa udialo. Rodina sa rozrástla o dcéru Pleun, ktorá má teraz už 17 rokov, a dom sa rozšíril o 15 štvorcových metrov s priestrannou a svetlou jedálňou s oknami do záhrady. Najnovším prírastkom je nová kuchyňa, ktorá dokonale zapadá do celkového vyznenia tohto domova. To je aj prvá vec, ktorú si po vstupe všimnete.

Ako si celý interiér zachováva rovnaké črty a vďaka pastelovým farbám pôsobí ako jednoliaty celok? „Kupujem čierne doplnky, ale potom ich pomocou spreja premaľujem inou farbou,“ prezrádza Ilonka. Prvé, čo ju na dekorácii zaujme, je jej tvar, pretože farba sa dá predsa ľahko zmeniť! „Som rád, že Ilonka má taký cit pre zariaďovanie,“ hovorí Eric, „tiež som sa od nej čo-to naučil a teraz sa už viem pozerať na veci inak,“ dodáva. Sám však uprednostňuje práce okolo domu a v záhrade.

Zátišie s obrázkami a poličkou. 10 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: living4media/Camilla Isaksson Zátišie s obrázkami a poličkou.

Ilonka miluje živé kvety, ktoré tu nájdete na každom kroku. 10 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: living4media/Camilla Isaksson Ilonka miluje živé kvety, ktoré tu nájdete na každom kroku.

Farebná explózia

Malý ružový stôl na terase, kde sa rodina v lete stravuje, je predzvesťou toho, aká farebná explózia vás čaká, keď vstúpite do domu. Vnútri vás ohúria steny a nábytok v ružovej, nebesky modrej a bielej farbe, doplnený zelenými a zlatými dekoráciami. K tomu veľa kvetov a rastlín všetkých farieb, ktoré spolu tvoria základ tohto šťastného domova. Každý kúsok bol starostlivo vybraný a umiestnený. Práve vytváraním spoločných aranžmánov sa majiteľke darí vytvoriť dojem upratanej a nepreplnenej domácnosti.

Cez vstupnú chodbu sa dostanete rovno do novovybudovanej kuchyne, ktorá je malá, ale veľmi praktická. Majitelia si nevedia vynachváliť nové spojenie kuchyne s obývačkou. „Môžete si sadnúť a porozprávať sa s kuchárom bez toho, aby ste mu zavadzali, a pripravené jedlo rýchlo servírujete v jedálni pár krokov od vás. Jedáleň je dokonale presvetlená vďaka veľkým oknám, ktoré zaberajú celú stenu. Na stole nikdy nechýbajú sviečky, ktoré vytvárajú pocit útulnosti bez ohľadu na ročné obdobie. Kozub je iba ozdobný, takže namiesto ohňa slúži ako rám na ďalšie kvety.

V takejto spálni sa určite vyspíte doružova. 10 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: living4media/Camilla Isaksson V takejto spálni sa určite vyspíte doružova.

Čierna výnimka

Spálne sa nachádzajú na druhom poschodí. Hoci si dcéra Pleun vyzdobila svoju vlastnú izbu sama, jej štýl je v zhode so zvyškom domu. Rovnako ako matka aj ona miluje pastelové farby. Na steny použila rovnakú šedozelenú farbu, aká je v kuchyni a izbu doplnila o ružové a zlaté prvky. Nechýba ani zeleň v podobe kaktusov a iných rastlín. Farebnou výnimkou je čierny rám postele, ktorý dodáva miestnosti trochu tvrdší ráz. Izba rodičov je svetlá a má výhľad na dvor. Takisto je tu zastúpená harmonická farebná škála a rastliny s kvetmi, ktoré miestnosť osviežia. Steny zdobia malé rámiky s fotografiami a obrazmi, pod ktorými je úzka polička na drobnosti.

V dcérinej izbe vynikne posteľ s čiernym rámom. 10 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: living4media/Camilla Isaksson V dcérinej izbe vynikne posteľ s čiernym rámom.

Neustála zmena

Všetky izby spájajú odtiene púdrovo ružovej, sivozelenej, bledomodrej a bielej, čo vytvára pocit pokoja a harmónie. Zlaté drobnosti zasa dodávajú miestnostiam iskru a eleganciu. Vzhľad domu sa však pravidelne mení, pretože Ilonka rada presúva veci alebo maľuje steny inou farbou. „Niekedy, keď prídem z práce, sa čudujem, či som vôbec v správnom dome,“ smeje sa Eric. Možno aj vďaka týmto drobným premenám milujú svoj dom aj po dvadsiatich rokoch. Nikdy sa im totiž nestihne zunovať.  

Pastelové farby nájdete v celom dome. 10 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: living4media/Camilla Isaksson Pastelové farby nájdete v celom dome.

V obývačke panuje príjemná atmosféra. 10 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: living4media/Camilla Isaksson V obývačke panuje príjemná atmosféra.

Ilonka radí

Ak chcete interiér oživiť bez toho, aby ste investovali do nového nábytku, použite textílie. Majú krásne farby, rôzne vzory a pár nových obliečok na vankúše vašu peňaženku určite nezaťaží.

Nápad na ukradnutie: Tvar je dôležitý

Pri hľadaní správnych dekorácií zabudnite na farbu, ale pozerajte predovšetkým na tvar. Farbu totiž môžete ľahko zmeniť pomocou spreja. Presne tak to urobila Ilonka aj s niektorými z týchto váz.

Kvety sú ozdobou kozubu. 10 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: living4media/Camilla Isaksson Kvety sú ozdobou kozubu.  

Tlačiť Diskusia
Focus Media