Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Chystáte sa kupovať koberec? Tipy, vďaka ktorým si vyberiete ten najlepší: Toto pri výbere nepodceňujte

04.07.2018 Daniela Mýtna

Zariaďujete byt a rozmýšľate nad kobercom? Nepodceňujte jeho výber, pretože výrazne ovplyvňuje celkový vzhľad priestoru.

Berte do úvahy aj to, či sa koberec bude dotýkať nábytku, alebo nie. 4 obrázky vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Berte do úvahy aj to, či sa koberec bude dotýkať nábytku, alebo nie.

Čo musíte vedieť pred kúpou koberca

Hoci v niektorých častiach bytu ľudia uprednostňujú hladké podlahy, koberce sú stále v obľube. Nielenže celý byt zútulňujú, ale plnia aj dekoratívnu funkciu. Pri výbere by ste si v prvom rade mali uvedomiť, aké funkcie by mal nový koberec plniť. Tu platí, že dôležitejší je účel a vzhľad riešte potom – výber dizajnov je totiž naozaj obrovský.

Najdôležitejšia je záťaž

V prvom rade vyberajte podľa zaťaženia podlahy v tej-ktorej miestnosti. Najviac sú zaťažené podlahy v predsieni, kuchyni a jedálni, kam vchádzame s mokrými i špinavými topánkami alebo na koberec padajú rôzne nečistoty či môžu sa vyliať nápoje. Do týchto miestností sa hodia syntetické koberce s ľahkou údržbou, nízkym vlasom a ak ide o kusový koberec, mal by byť zo spodnej strany vybavený protišmykovou vrstvou. Praktické sú aj kobercové štvorce, ktorých poškodená časť sa dá ľahko vymeniť.

Hravý a mäkký, taký je ideálny koberec do detskej izby. 4 obrázky vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Hravý a mäkký, taký je ideálny koberec do detskej izby.

Aby ste sa nešmykli

Kúpeľňa si vyžaduje tiež špeciálny kusový koberec s protišmykovou vrstvou. Nestabilita koberca na dlaždiciach či inej podlahe by mohla byť nebezpečná. Do kúpeľne sa pokojne hodia aj koberce s vyšším vlasom, ale v každom prípade by mali byť vysoko odolné proti vlhkosti. Výhodou je, ak sa dajú oprať v práčke.

Jemné na dotyk

Do detskej izby a spálne sa odporúčajú mäkké a na dotyk príjemné koberce. Podlaha v spálni patrí medzi tie najmenej namáhané, pokojne na ňu môžete položiť hoci i koberec s dlhým vlasom alebo z vlny. V detskej izbe hrozí časté znečistenie, takže vhodné sú ľahko vymeniteľné kobercové štvorce.

Prispôsobte koberec záťaži. 4 obrázky vo fotogalérii Zdroj: living4media Prispôsobte koberec záťaži.

Radšej väčší

Obývačka je frekventovaný priestor, s ktorým by sme sa chceli aj popýšiť. Koberec by tu mal byť vkusný, originálny a kvalitný. Hodí sa sem koberec s čo najväčšími rozmermi, ak nie je celoplošný, tak presah koberca pri sedačke by mal byť aspoň 10 cm a zasahovať by mal aj pod stolík. Zlým výberom veľkosti a proporcií koberca oproti miestnosti bude obývačka pôsobiť nevyvážene.

Aby dlho vydržal

So záťažou koberca súvisí aj jeho kvalita a životnosť, ktorú určuje pomer množstva vlákien k výške vlasu koberca. Pre všetky druhy kobercov tak platí poučka, čím vyšší je počet vlákien na štvorcový meter koberca, tým vyššia je jeho odolnosť. Pri takomto kvalitnom koberci sa vám nestane, že vlákna z koberca začnú vypadávať a budete mať na ňom akési „plešiny“. 

Výhody kobercov

- izolujú podlahy od chladu

- tlmia hluk a vylepšujú akustiku

- nečistoty sa usadia a nelietajú po byte

Na mäkkom celoplošnom koberci sa vaše nohy budú cítiť ako v bavlnke. 4 obrázky vo fotogalérii Zdroj: living4media Na mäkkom celoplošnom koberci sa vaše nohy budú cítiť ako v bavlnke.

 

Moja rada

Daniela Mýtna, redaktorka

Prepustia teplo

Aj keď máte podlahové vykurovanie, nemusíte sa koberca vzdať. Aby vám nepohlcoval teplo z podlahy, vyberte si koberec prispôsobený takýmto podlahám. Vrstvy sú v nich usporiadané tak, aby teplo prepúšťali.

Výber materiálu

Kedysi boli koberce len z vlny alebo ľanu, dnes je vďaka syntetickým materiálom výber oveľa širší. 

Polypropylén – lacný, pevný, odolný proti plesniam

Polyamid – cenovo prijateľný, pevný, odolný a jemný

Akryl – na dotyk veľmi podobný vlne, ale menej trvácny a nedrží tak dobre tvar ako vlna

Vlna – drahšia, menší výber farieb, ale je príjemná na dotyk, odpudzuje nečistoty

Tlačiť Diskusia
Focus Media