Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Divožienka Saša: Obchodom sa vyhýba a miluje veci po babičkách! Čo sa dá, to si najradšej vyrobí sama

16.07.2018 Daniela Mýtna

Pre ľudí, ktorí milujú tvorenie a kreativitu, je možnosť niečo vymyslieť vlastnou hlavou a stvoriť to potom vlastnými rukami najviac na svete. Medzi nich patrí aj Alexandra Zimová.

Alexandriným koníčkom je dekorovanie a interiérový dizajn. 7 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: miro miklas, alexandra zimova Alexandriným koníčkom je dekorovanie a interiérový dizajn.

Alexandra musela byť v minulom živote s najväčšou pravdepodobnosťou nejaká divožienka. Ako dieťa bola večne ufúľaná a strapatá, mala obité kolená z lozenia po stromoch a ku šťastiu jej stačila malá kaluž a zopár kamienkov či konárikov. A tak je to dodnes. Miluje staré veci, ktoré majú dušu, a rada sa obklopuje vecami po babičkách či pokladmi ukoristenými na povalách a v pivniciach.

Starý nábytok dokáže premeniť na hotové skvosty. 7 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: miro miklas, alexandra zimova Starý nábytok dokáže premeniť na hotové skvosty.

Viac miesta aj možností

Alexandra pracuje ako pracovný psychológ a lektor, ale vo voľnom čase sa venuje výrobe dekorácií na zútulnenie bytov a záhrad. Nedávno sa presťahovala s manželom do rodinného domu, kde si pri zariaďovaní konečne plní svoje sny o vidieckom bývaní, a navyše sa jej rozšírili možnosti pre tvorenie bytových dekorácií.

Prírodná dekorácia.

7 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: miro miklas, alexandra zimova Prírodná dekorácia.

Obchodom sa vyhýba

Saša, na rozdiel od dnešných mladých žien, takmer vôbec nechodí nakupovať do veľkých obchodov či nákupných centier. Čo sa dá, to si vyrobí sama. Už od detstva maľuje, vyšíva, pletie, háčkuje a okrem toho ovláda všetky kreatívne techniky ako servítkovanie, dekupáž, patinovanie či krakelovanie a pomocou nich recykluje staré veci. Zo zvyškov látok napríklad vyrába aj milé a originálne bábiky Tildičky, ktoré už skrášľujú nejednu domácnosť.

Na výrobu bábik jej stačia zvyšky látok, nožnice, ihla a niť. 7 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: miro miklas, alexandra zimova Na výrobu bábik jej stačia zvyšky látok, nožnice, ihla a niť.

Čo nosí v kabelke

Jej najväčšou inšpiráciou je príroda. Je s ňou doslova spätá a neuplynie deň, aby domov nedoniesla v kabelke nejaký kamienok, šišku či konárik a nevytvorila z nich nejakú peknú ozdôbku. „Je to úžasný pocit, keď môžem starým veciam odsúdeným na zánik prezlečením do nových šiat vdýchnuť nádej na nový život.“

Staré korčule zmenila na dámy

Keď ide okolo nejakého bazára, pre istotu vždy nakukne dnu, či na ňu niečo pekné nezažmurká. V jednej zastrčenej poličke si napríklad všimla obité detské korčule. Namaľovala ich bielou farbou, navliekla šnúrky so saténovými mašľami, po obvode vrchnej časti nalepila krajkovú stuhu zo svadby a ozdobila ich šálom. Zo zabudnutého tovaru razom vytvorila krásnu zimnú ozdobu.

Z obyčajných korčulí dokázala urobiť nádhernú zimnú dekoráciu. 7 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: miro miklas, alexandra zimova Z obyčajných korčulí dokázala urobiť nádhernú zimnú dekoráciu.

Čo vyrobí, to predá

Alexandra sa rada obklopuje vecami, miluje farby, vzory, ozdoby a tak sa vrhla aj na prerábanie nábytku. Obyčajným komodám vymení úchytky, pridá obrázok alebo ich premaľuje a v novom šate sa po nich len tak zapráši. Veci nové i staré, kúpené i darované, každá jedna, ktorá má dušu, buď nájde domov u nich, alebo u ľudí, pre ktorých navrhuje interiéry. Doplnky a dekorácie predáva aj cez internet alebo na burzách a ešte sa jej nestalo, že by niečo niesla naspäť domov.

Menej nikdy nie je viac

Skrinky, police a komody v dome, kde býva s manželom, sú plné vázičiek, kvetináčov a maľovaného riadu rovnako ako steny, na ktorých visia milé obrázky, taniere či iné ozdoby. A to je len zlomok toho, čo vyrobila, predala alebo darovala. Jej životným mottom je: Menej nikdy nie je viac, a cítiť to na všetkom, čím sa obklopuje a čo s láskou tvorí. 

Konáriky vo váze. 7 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: miro miklas, alexandra zimova Konáriky vo váze.

Maľovaná konvička. 7 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: miro miklas, alexandra zimova Maľovaná konvička.

Tlačiť Diskusia (2)
Focus Media