Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Odborník si posvietil na problém nezadaných: Za samotu môže aj paradox výberu

17.06.2018 pkr

Ak ste nezadaná, buďte bez obáv! Veda dokázala, že je to priaznivejšie z viacerých dôvodov. Keď ale patríte do druhej skupiny, ktorá je zo samoty nešťastná, existuje zase psychologický dôvod, ktorý samotu vysvetľuje.

Niektoré ženy poháňa nádej, že stretnú niekoho lepšieho. Niektoré ženy poháňa nádej, že stretnú niekoho lepšieho.

Volá sa paradox výberu a znamená, že kým považujete väčšinu volieb za dobrú, robí to rozhodovanie ešte ťažším. Stretli ste niekoho na zoznamke a vaše prvé rande dopadlo veľmi dobre. Možno ho chcete vidieť znova, ale nemôžete si pomôcť a všímate si jeho malé chyby. Nemôžete striasť pocit, že by sa mohol objaviť niekto iný, kto by sa k vám lepšie hodil.

Odborník Barry Schwartz označuje tento spôsob myslenia za maximalizáciu. Maximalisti sa správajú voči vzťahom ako k oblečeniu a očakávajú, že vyskúšajú veľa predtým, ako nájdu to pravé. Opakom sú ľudia, ktorí majú schopnosť rozpoznať niečo dobré, keď to uvidia bez posadnutosti možnosťou „čo ak?“.

V tomto prípade ide o ignorovanie pokušenia hľadať niekoho ešte lepšieho. V teórii to dáva zmysel. Ak vždy čakáte na niečo lepšie, je pravdepodobné, že ostanete bez akejkoľvek verzie. Alebo si uvedomíte, že všetky vaše dobré možnosti ste zavrhli a skončíte s niekým, kto je pre vás nevhodný. Koľko úžasných potenciálnych priateľov ste nebrali v úvahu, pretože sme boli presvedčená, že ďalší v poradí by bol lepší? Nakoniec atraktivita je viac ako len fotografia. Je to viac ako okamžitá iskra.

Dokonca, zatiaľ čo zoznamky nás približujú k ľuďom, s ktorými by sme sa inak nestretli, problémy, ktoré spôsobujú, ešte viac sťažujú spojenie s nimi. Ak si myslíte, že ste stretli niekoho, s kým by to mohlo vyjsť, pokúste sa mu dať šancu. V opačnom prípade by ste mohli snívať o rozprávke, ktorá by sa nemusela nikdy uskutočniť.

Tlačiť Diskusia (4)
Focus Media