Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Oddelené účty či jeden spoločný? Vlasta je na materskej a financie sú u nich kameňom úrazu: Toto ma ponižuje!

01.07.2018 Mgr. Sylvia Dančiaková

Od začiatku manželstva sú u nás kameňom úrazu financie. Nie ich nedostatok, ale prerozdelenie v rámci rodiny.

Peniaze bývajú častým problémom vo vzťahu. Peniaze bývajú častým problémom vo vzťahu.

Nechali sme si každý svoj účet. Kým som pracovala, zdalo sa mi to ako fajn nápad. Spoločné poplatky a stravu sme hradili na polovicu a so zvyšnými peniazmi sme hospodárili každý sám. Lenže ja som na materskej a mám iba tú materskú...

On chce, aby som všetko, čo sa týka dieťaťa, kupovala ja. A už sa mi stáva, že sem-tam mi nevychádza a musím od neho škemrať peniaze, čo ma ponižuje. A teraz chce, aby sme mali spoločný účet, keď mi to nevyhovuje. Ušetríme na poplatkoch, ale kasu bude držať on. Bojím sa, že budem od neho úplne závislá a budem si musieť pýtať vreckové ako kedysi od rodičov.

Vlasta

Odpovedá psychologička Mgr. Sylvia Dančiaková

A čo tak spoločný účet s dvoma rovnocennými kartami? K otázkam hospodárenia vo vzťahu nie je univerzálny kľúč – ide o dohodu partnerov, čo im vyhovuje. Je fajn sa o tom porozprávať, ako o čomkoľvek inom v rámci spolužitia. Povedzte si, ako by ste si to predstavovali ideálne – navrhnutie témy, bude asi skôr na vás, keďže pri založení si rodiny ste vy tá, ktorej sa zmena v rámci financií dotkla osobne.

Niektoré páry si aj počas materskej dovolenky nechajú oddelené účty, no zarábajúci partner tomu na materskej, dorovná zvyšok do výšky jeho bežného platu. Iné dvojice si zasa vytvoria konto na bábätko a domácnosť, ktoré teda napĺňa zarábajúci partner. Ak sa vám nedarí zhodnúť, skúste spolu osloviť finančného poradcu – povie vám výhody i úskalia rôznych možností. Popýtajte sa prípadne priateľov – možno medzi nimi nájdete inšpiráciu.

Tlačiť Diskusia (3)
Focus Media