Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Muž sa zbláznil! Z toho, čo robil na WC, sa mi obracal žalúdok... Niečo také by nezvládla ani jedna žena

18.06.2018 Milly Sekulová

Žiť ekonomicky, neutrácať na zbytočnostiach? Áno, no kde je hranica? Keď sa šetrenie preklopí na extrémnu závislosť, môže privolať hotovú katastrofu.

Betka manželove praktiky nemohla vystáť a tak odišla. 3 obrázky vo fotogalérii Betka manželove praktiky nemohla vystáť a tak odišla.

Skúsenosť so životom s človekom, ktorý šetrí, kde sa dá, má aj pani Betka. „Žili sme spolu takmer dvadsať rokov a problém s jeho šetrením sa z roka na rok zhoršoval. Nikdy sme nežili zle, obaja sme mali prácu, pravidelný príjem, no jemu sa akoby vždy zdalo, že si odkladáme málo peňazí. Spočiatku som si myslela, že je to len akási zábavka, no problém sa len vyhrocoval. Začalo sa to tým, že mi raz zahlásil, že míňame veľa vody a elektriny. Sprchu časom nahradil len akýmsi oplachovaním a postupne prestal splachovať po malej potrebe, vraj je to len plytvanie vodou. Išla som sa pod zem prepadnúť, keď k nám prišla nečakaná návšteva a ja som nestihla skontrolovať, či manžel spláchol. Bolo mi z toho úplne zle a o to viac, že takýto život vyžadoval odo mňa. Považujem sa za šetrnú, no na jeho šialenosť som odmietala pristúpiť, čo vyústilo do viacerých hádok. Keď mi začal zhasínať ráno svetlo v kúpeľni, keď som sa česala, povedala som si, že sa už úplne zbláznil. Vodu sme používali tak, že sme ju zachytávali do plastovej nádoby a vždy na niečo použili,“ spomína pani Betka.

  Betka manželove praktiky nemohla vystáť a tak odišla. 3 obrázky vo fotogalérii Betka manželove praktiky nemohla vystáť a tak odišla.

Nákupy som musela tajiť

„Doma sme len zametali, pretože vysávač berie veľa elektriny. Takto sa to hromadilo a jeho šialené šetriace praktiky naberali na obrátkach. Aj náš už dospelý syn sa mu snažil viackrát dohovoriť, no nič nepomáhalo. Bola som zúfalá, na oblečenie som si nič nekúpila mesiace a ak som aj na niečo minula, musela som to tajiť a potom sa len tváriť, že to mám už dlho.” Pani Betku tento život už viac nebavil. „Bola som úplne zúfalá, až som došla k záveru, že takto ďalej žiť nemôžem. Som zarábajúci človek, ktorý chce žiť normálny život, a keď môj muž odmietol ísť na manželskú poradňu a k psychológovi, povedala som si: a dosť! Hádky neutíchali a naše rozdielne predstavy o živote rozhodli. Rozviedli sme sa.” Dnes je to už päť rokov, čo Betka žije sama a odchod od manžela vôbec neľutuje. „Konečne žijem ako normálny slušný človek. Nerozhadzujem, no doprajem si a žijem komfortne. Podržala ma moja rodina a kamaráti a dnes svoje rozhodnutie považujem za najlepšie, aké som mohla urobiť. 

Betka

 

Čo s takým partnerom?

Extrémne šetrenie nie je niečo, čo by rokmi strácalo na svojej intenzite. Práve naopak, s pribúdajúcim vekom dostávajú držgroši stále nové a nové nápady, kde ušetriť. Extrémne šetrenie alebo míňanie peňazí môže prameniť aj z nedostatočného sebavedomia či pocitu nepochopenia zo strany blízkych. Nemusíte však vešať hlavu, dá sa s tým pracovať. Lakomosť a nezdravá šetrnosť totiž v prvom rade vypovedajú o zlom vzťahu k sebe samému a tu už je potrebná psychoanalýza a následne zvolená psychoterapia. Je to však boj na dlhé lakte.

  Žgrloši si myslia, že nerobia nič zlé, práve naopak. 3 obrázky vo fotogalérii Žgrloši si myslia, že nerobia nič zlé, práve naopak.

Čo s takým partnerom?

➤ o peniazoch hovorí častejšie, ako treba.

➤ nákup oblečenia je sviatkom

➤ klope vám na dvere kúpeľne po troch minútach sprchy

➤ založil si špeciálny zošit, do ktorého zapisuje každý účet z obchodu

➤ nákup inak ako v akcii neprichádza do úvahy

➤ vyčíta vám, ak si niečo kúpite bez jeho vedomia, a chce mať o každej korune prehľad

➤ presviedča vás, že cestu do práce zvládnete aj pešo, i keď je od domu vzdialená

➤ nedopraje ani vlastným deťom

➤ používanie elektriny a vody je ďaleko pod hranicou komfortu

➤ chce, aby ste dovolenky trávili radšej doma, pretože tu vás nikto neošmekne.

➤ nesmiete mať vlastný účet, iba spoločný

➤ na návšteve sa veselo hostí, veď to je „zadarmo”.

Tlačiť Diskusia (8)