Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Nezadaných ľudí okrem samoty môže potrápiť aj ďalší problém: Pozor, môže sa to s vami skončiť veľmi zle!

05.07.2018 Lenka Molnárová

Samota je v dnešných časoch pomerne častým problémom. Môže niesť so sebou dokonca aj zdravotné komplikácie.

Ako sa vyrovnať s neopätovanou láskou? 6 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Ako sa vyrovnať s neopätovanou láskou?

Najnovšia štúdia prezentovaná v Dubline má v tom jasno. Pocit osamelosti so sebou prináša predpoklad, že človeka môže postihnúť predčasné úmrtie. Osamelosť dokonca dvakrát zvyšuje riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení. Viac ohrozené sú ženy, ale osamelí muži to tiež nemajú ružové.

V dnešných časoch je samota oveľa bežnejším fenoménom. Osamelosť a sociálna izolácia môžu ísť ruku v ruke s nebezpečnými srdcovými problémami či dokonca mŕtvicou. Štúdia odhalila aj to, že ľudia, ktorí sa cítia osamelí, trikrát viac vykazovali známky úzkosti a depresie než zadaní jedinci. Takýto ľudia majú všeobecne zníženú kvalitu života a sú náchylnejší na rozličné ochorenia. 

Samota je náročná a často veľmi ťažko riešiteľná životná situácia. 6 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Samota je náročná a často veľmi ťažko riešiteľná životná situácia.

Výskum zahŕňal dáta od viac ako 13 tisíc pacientov, ktorí trpeli ischemickou chorobou srdca, arytmiou, zlyhaním srdcovej činnosti alebo ochoreniami srdcovej chlopne. Pacienti vypĺňali dotazník, ktorého otázky sa týkali ich fyzického a psychického zdravia. 

Na to, či sa opýtaní cítia osamelí, sa pýtali dve otázky, a to či majú niekoho, s kým sa môžu porozprávať, keď to potrebujú a či sa niekedy cítia osamelí, i keď chcú s niekym byť. Z výsledkov vyplynulo, že osamelosť môže byť spájaná s predčasným úmrtím, zhoršeným mentálnym zdravím a zníženou kvalitou života. 

Tlačiť Diskusia (4)
Focus Media