Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Zistili mi nevyliečiteľnú rosaceu, čo s tým? Bukovský radí: Urobte pár zmien a možno budete prekvapení

10.07.2018 KaD

Chcem vás poprosiť o radu ohľadom stravovania pri diagnóze rosacea, ktorú mi zistili pred pár dňami.

Pacienti trpiaci rosaceou by mali dbať na príjem zinku v strave. Pacienti trpiaci rosaceou by mali dbať na príjem zinku v strave.

Som z toho nešťastná, pretože viem, že toto ochorenie sa nedá vyliečiť.

Svetlana, 35

 

Odpovedá doktor MUDr. Igor Bukovský:

Milá pani Svetlana, hoci je pravda, že liečba rosacey teraz nie je známa (nepoznáme príčinu), existuje veľa možností, ako si pomôcť. 1) Identifikovať svoje spúšťače: môže to byť A) teplo (horúce nápoje, vyššia teplota prostredia), B) slnko, C) alkohol, D) cvičenie a telesná aktivita (nech to nie je váš prípad!), E) niektoré potraviny a ich látky a F) emócie, hlavne pocity hnevu a zahanbenia.

Čo sa týka potravín, je známe, že stimulantom reakcie kožných ciev môže byť kapsaicín (pálivá paprika) a cinnamaldehyd (škorica, paradajky, citrusy, čokoláda a všetky výrobky s obsahom týchto potravín vrátane škoricou ochutených žuvačiek, nápojov a podobne).

Oveľa zaujímavejšie však je, že aj pri diagnóze, ako je rosacea, zohráva veľmi významnú úlohu črevná mikrobiota a celkovo stav tráviaceho systému: takmer každý človek, ktorý trpí na rosaceu, trpí aj niektorou z týchto diagnóz: celiakiou, infekciou Helicobacterom pylori, Crohnovou chorobou, ulceróznou kolitídou, syndrómom dráždivého/dysfunkčného hrubého čreva alebo syndrómom bakteriálneho prerastenia (tzv. SIBO – rozhodne ho však neodporúčam liečiť iba antibiotikami).

Ak nezaberie vylúčenie uvedených spúšťačov, odporúčam vám liečiť vnútorné prostredie tráviaceho systému = odstrániť dysbiózu hlavne orientáciou na úpravu črevnej mikrobioty. Naša kniha Zachráňte svoje črevo je v tomto najlepšia pomoc alebo aspoň prelistujte staré diely našej poradne, pretože sme to tu riešili. Okrem toho doplňte do stravy dostatok omega-3 mastných kyselín (1 PL panenského ľanového oleja denne do jedla) a zinok (celozrnné potraviny, orechy, olejnaté semená). Veľmi vám držím palce!

Tlačiť Diskusia