Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Chystáte sa zakladať záhradné jazierko? Máme pre vás podrobný návod ako na to! Takto bude dokonalé

03.08.2018 Daniela Mýtna

Ak radi relaxujete pri vode, spríjemnite si odpočinok v záhrade pri jazierku.

Spríjemnite si odpočinok v záhrade pri jazierku. 5 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Hornbach Spríjemnite si odpočinok v záhrade pri jazierku.

V prvom rade treba vybrať pre jazierko vhodné miesto. Ideálne osadenie je vo východnej alebo juhovýchodnej časti záhrady. Nemalo by byť pod stromami a nemalo by naň svietiť slnko viac ako 6 hodín denne. Ak plánujete jazierko s prečerpávaním vody, nezabudnite na prívod elektriny.

Menej práce pri údržbe

Rozloha jazierka závisí predovšetkým od veľkosti záhrady. Čím je väčšie, tým dlhšie sa v ňom udrží biologická rovnováha. Rastliny spomalia rozmnožovanie rias a odparovanie vody. Po dosiahnutí symbiózy v jazierku sa nebudete musieť starať o ošetrovanie vody, filtrovanie ani okysličovanie.

Podľa vlastných predstáv

Tvar jazierka si môžete vytvoriť akýkoľvek. Začnite od dna, ktoré spevnite betónom, pieskom a ílom, aby sa nestrácala voda, a potom položte fóliu. Pri jazierku pravidelného tvaru vám postačí jediný kus fólie, pri členitom tvare sa lepeniu z pásov nevyhnete.

Ako ho skrášliť

Jazierko si môžete skrášliť fontánami alebo kaskádami. Veľmi esteticky pôsobia rastliny, ktoré k nemu pritiahnu aj drobné živočíchy a zaistia aj okysličovanie vody. Využiť môžete napríklad šachor, prvosienky, lekná, rožkatce či kosatce. Niektoré z nich môžete ponechať voľnej expanzii, iné je možné v rozmachu pribrzdiť košmi, ktoré utlmia rast ich koreňového systému. 

Odborník radí

David Benda, odborník z oddelenia záhrady, Hornbach

Na prebytočnú vodu pri zrážkach pripravte už pri zakladaní jazierka odtokový systém. Stačí vytvarovať terén pri jazierku. Naopak, ak plánujete jazierko vypúšťať, v dne vytvorte priehlbinu na odtokový kôš.

Čo potrebujete: rýľ, kolíky, špagát, piesok, fóliu

1. Pomocou kolíkov a špagáta vytýčte obrysy jazierka a za nimi vykopte priekopu, ktorá zabráni skĺznutiu fólie do jazierka.

 Pomocou kolíkov a špagáta vytýčte obrysy jazierka a za nimi vykopte priekopu. 5 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Hornbach Pomocou kolíkov a špagáta vytýčte obrysy jazierka a za nimi vykopte priekopu.

2. Vykopte postupne 2-3 kaskády. Najhlbšia by mala siahať pod nemrznúcu hĺbku terénu, aby sa zaistilo prezimovanie živočíchov.

Vykopte postupne 2-3 kaskády. 5 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Hornbach Vykopte postupne 2-3 kaskády.

3. Jamu dôkladne vyčistite od kameňov a podsypte piesok. Do jamy vložte fóliu tak, aby jej okraje presahovali okraj jazierka.

Jamu dôkladne vyčistite od kameňov a podsypte piesok. 5 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Hornbach Jamu dôkladne vyčistite od kameňov a podsypte piesok.

4. Nádrž naplňte vodou. Na plochy kaskád umiestnite výživný subtstrát a riečne kamene. Na dno a steny jazierka vysaďte rastliny.

Nádrž naplňte vodou. 5 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Hornbach Nádrž naplňte vodou.

Tlačiť Diskusia
Focus Media