Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Vy ešte nemáte v záhrade túto rastlinku? Zoznam jej zázračných účinkov je nekonečný: Hotová bomba pre zdravie

10.07.2018 iva

Táto rastlinka je často označovaná za prírodné antibiotikum budúcnosti.

Kapucínka je hotový poklad v záhrade. 3 obrázky vo fotogalérii Kapucínka je hotový poklad v záhrade.

Jej oranžovožlté kvietky kvitnú na dlhých stonkách od júna do októbra, ale aj tak málokto vie, že pomáha aj pri zápaloch močových či dýchacích ciest.

Kapucínka je bežný kvet v našich záhradách, ale pochádza zo severných tropických oblastí Južnej Ameriky, preto je citlivá na mráz. Pestujeme ju zvyčajne ako jednoročnú ťahavú rastlinku s krásnymi kvetmi. Ale poznáte jej liečivé účinky?

V indiánskej tradícii ju považujú za rastlinu zasvätenú slnku. Dodáva vraj čistotu a silu. Kapucínka sa dá takmer celá zjesť – listy, kvety aj semená. Listy a kvety sa pridávajú do zeleninových a ovocných šalátov, tvarohových a vajcových nátierok, polievok či omáčok, ktorým dodávajú korenistú príchuť. Ale tiež má silné a širokospektrálne antibiotické účinky.

Na čo pomáha a ako ju použiť?

Čerstvá šťava alebo obklady z rozdrvených listov majú dezinfekčný účinok pri aplikácii na poranenú pokožku. Ničí tak mikroorganizmy, ktoré by mohli zapríčiniť zápal. Celkové množstvo použitej čerstvej šťavy by však nemalo prekročiť 40 gramov denne.

Listy sa tiež môžu stať súčasťou odtučňovacej alebo detoxikačnej kúry. Práve čerstvé listy vykazujú najväčšiu antibiotickú aktivitu.

Využiť sa dajú aj zelené púčiky plodov, ktoré sa nakladajú ako falošné kapary do kyslého alebo slaného nálevu. Odtiaľ pochádza ľudový názov kapary chudobných.

Pomáha aj pri chorobách s dýchacími cestami. Kapucínka je schopná riediť výlučky z priedušiek, pôsobí na baktérie stafylokokov a streptokokov. Môžete si pripraviť čaj: do 2 dcl horúcej vody nasypte lyžicu posekaných čerstvých listov, kvetov alebo semien. Nechajte lúhovať asi desať minút. Dve šálky denne výrazne posilňujú organizmus po dlhotrvajúcich chorobách.

Liečivé sú listy, kvety aj semená. 3 obrázky vo fotogalérii Liečivé sú listy, kvety aj semená.

Spoľahlivo účinkuje pri zápalových ochoreniach močového mechúra, prostaty, ženských pohlavných orgánoch, obličiek. Dokonca zaberá aj na nepravidelnú menštruáciu, stačí si pripraviť kúpeľ z dvoch hrstí posekaných listov, kvetov, či semien.

Pomáha proti vypadávaniu vlasov či tvorbe lupín. Stačí, ak pridáte pár kvapiek tinktúry alebo čerstvej šťavy do šampónu pri každom umývaní. Ďalšou alternatívou je odvar, ktorý si pripravíte taktiež veľmi jednoducho: dve hrste vňate kapucínky varíte na miernom ohni v 1 litri vody približne 10 - 15 minút. Potom odstavíte a necháte vylúhovať 15 minút a scedíte. Tento odvar používajte na posledné prepláchnutie vlasov po umytí.

Ak trpíte suchou alebo začervenanou pokožkou, taktiež pridajte pár kvapiek do telového mlieka, prípadne i sprchového gélu a pokožka sa zjemní a upokojí.

Kapucínka má celý rad liečivých účinkov. 3 obrázky vo fotogalérii Kapucínka má celý rad liečivých účinkov.

Ako si vyrobiť domácu tinktúru

Kapucínku a produkty z nej si môžete kúpiť v obchode či lekárňach, ale tiež si ich sami vyrobiť. Tu je recept na tinktúru: 500 ml 60% liehu a 50 gramov sušených semien alebo koreňov necháte štyri týždne na tienistom mieste lúhovať, potom precedíte a zriedite na polovičnú koncentráciu. Zvyčajne sa užíva v množstve 10 kvapiek dvakrát až trikrát denne.

Tlačiť Diskusia