Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Jedlo bolo jej najlepšia kamarátka! Za jediný rok pribrala Eloise 63 kíl: Bojujem, ale ešte som nevyhrala

14.08.2018 mon

Austrálčanka Eloise Pascalová (23) mala od maminej smrti ťažkosti so stravovaním. Problém sa dostal do extrému, keď v 2016 pribrala za necelý rok neskutočných 63 kilogramov.

Eloise Pascalová 4 obrázky vo fotogalérii Zdroj: Northfoto Eloise Pascalová

Taký obrovský prírastok na váhe spôsobil, že sa dostala do depresívnych stavov a začala sa skrývať pred vonkajším svetom, a to aj pred najbližšou rodinou. Dnes spomína, že bola taká posadnutá jedením, že bola schopná zjesť úplne čokoľvek, čo doma našla.

Jedlo ako najlepšia kamarátka

Eloisa mala šesť rokov, keď jej mama ochorela na rakovinu a zomrela. Cítila sa opustená a nemilovaná, niet divu, že sa jej práve jedlo stalo najlepšou kamarátkou, ktoré jej pomáhalo prekonať bolesť a smútok. Postupne sa u nej vyvinula duševná choroba, pre ktorú sa nedokázala kontrolovať a nevedela prestať jesť.

O svojej chorobe bloguje, aby motivovala aj ostatných. 4 obrázky vo fotogalérii Zdroj: Northfotot O svojej chorobe bloguje, aby motivovala aj ostatných.

Život sa točil okolo jediného

Aj keď sa už cítila úplne plná a najedená, pokračovala stále rýchlym tempom v jedení. „Počas tých hrozných mesiacov som sa vyhýbala svojmu okoliu a sústredila som sa len na jedlo. Zároveň som si pripadala vo svete úplne osamelá a stratená. Môj denný režim sa točil len okolo nákupov jedla a jedenia. Na jediné posedenie som zjedla toľko, čo celá rodina cez víkendové sviatky. Mala som pocit, že nemám pre čo iné žiť,“ spomína Eloise.

Tichá epidémia

Eloisina diagnóza sa volá B.E.D. (binge eating disorder – záchvatová porucha stravovania) a štúdie preukázali, že býva bežnejšia ako bulímia alebo anorexia. Stále nie je celkom jasné, čo chorobu môže spustiť, ale najčastejšie sú to kombinácie rôznych faktorov ako genetika, sociálne stigmy, depresie, zneužívanie alebo traumatické zážitky. Štatistiky dokonca naznačujú, že ide o tichú epidémiu, o ktorej sa síce málo hovorí, ale je veľmi rozšírená po celom svete.

Doteraz sa jej podarilo zhodiť 23 kíl, verí, že to bude ešte viac. 4 obrázky vo fotogalérii Zdroj: Northfotot Doteraz sa jej podarilo zhodiť 23 kíl, verí, že to bude ešte viac.

Nedostatok sebakontroly

Postihnutí väčšinou zo strachu pred výsmechom okolia nejdú ani k lekárovi alebo nepriznajú, že sa prejedajú. Snažia sa to robiť väčšinou sami v súkromí, takže ich okolie nemôže ani upozorniť na nedostatok sebakontroly pri jedení.

Pomáha ostatným

Eloise verí, že keby bola jej porucha diagnostikovaná skôr, neprerástla by až do takej nadváhy a zúfalstva. Snaží sa však medzi ľuďmi robiť osvetu. Založila si vlastný blog Active with Ella a aj vďaka 10 000 sledovateľom na Instagrame sa snaží zvýšiť povedomie o chorobe. „Takmer som si zničila vlastné telo, kým som si uvedomila, že môj stav je naozaj vážny. Keď som svoj príbeh začala zdieľať na internete, ozvalo sa mi mnoho ľudí, ktorí si myslia, že majú rovnakú poruchu, ale nevedeli, že je to choroba, ktorá sa dá diagnostikovať a liečiť.“

Ellina cesta za zdravším telom. Obdobia chudnutia sa striedajú s opätovným nárastom váhy.

Zatiaľ nie je vyhrané

Nad chorobou však stále nevyhrala ani samotná Eloise, jej lepšie obdobia sa striedajú s horšími. „Začínam stále odznovu, som presvedčená, že keď sa budem pokúšať, nakoniec sa mi podarí zvíťaziť. Netreba nič vzdávať!“ Momentálne sa jej podarilo zhodiť 23 kíl a ona verí, že sa zbaví aj ďalších štyridsiatich. Zatiaľ je teda stále na ceste za víťazstvom nad chorobou, ale s podporou toľkých fanúšikov verí, že sa jej to raz podarí.

Tlačiť Diskusia
Focus Media