Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Mozgová obrna zmenšila jeho očakávania: Nikdy by som nepomyslel, že sa raz stanem otcom

04.08.2018 pkr

Laurence Clark nikdy nepomyslel na to, že sa raz stane otcom. Počas svojho života totiž nevidel žiadnych otcov, ktorí by mali tiež mozgovú obrnu.

Laurence ani nedúfal, že bude otcom. Laurence ani nedúfal, že bude otcom.

Keď som vyrastal, nikdy som nemyslel na to, že by som sa stal otcom, pretože som žiadnych s mozgovou obrnou nevidel. Takže to obmedzilo moje očakávania. Moje mladšie „ja“ bolo zároveň príliš sebecké na premýšľanie o výchove dieťaťa. Ale keď som prvýkrát stretol svoju ženu Adele, na rovinu mi povedala, aby som rátal s tým, že chce deti.

O niekoľko rokov neskôr, keď sa narodil náš druhý syn Jamie, sme súhlasili s filmom o našom živote na BBC1. Naivne som si myslel, že dokument bude o tom, akými by ste mohli byť skvelými rodičmi. Mýlil som sa! Nedávno bol program odovzdaný na YouTube a my sme sa zrazu stali terčom kritiky. „Ich želanie mať ďalšie dieťa bolo pravdepodobne väčšie ako ich zdravý rozum, pretože mať deti v takej pozícii je nezodpovedné.“ Takéto poznámky ma úplne dostali. Obvinenia z nezodpovednosti boli trochu povrchné. Okrem toho, ak by som bol nezodpovedný, potom to nemá nič spoločné s tým, že som zdravotne postihnutý, a pravdepodobne to viac súvisí s vecami okolo starostlivosti o deti. Niektoré pripomienky boli úplne bizarné: „Ako si dokázali urobiť dieťa, keď je na invalidnom vozíku a nemôže nič dobre udržať?“ Ako som si urobil dieťa? Rovnako ako všetci ostatní.

Keď bola Adele tehotná s naším prvým synom Tomom, kvalifikovaný lekár sa pýtal, či je mozgová obrna dedičná. Majú poskytnúť lekársku radu, nie požiadať o ňu. Ale dvaja môžu hrať túto hru, a tak som ho požiadal o nejaké vtipy. Vedel ich veľa - väčšinou o pôrode. Myslím, že moja žena by uprednostnila, keby sme počkali do konca jej cisárskeho rezu... Je tradíciou odovzdať novorodenca po pôrode priamo otcovi, ale pôrodnej asistentke stačil jeden pohľad na mňa a vedela.

V čase, keď sme privítali druhého syna Jamieho, neprechádzali sme si podobným odsúdením. V skutočnosti sme dostali špičkovú pomoc, možno lebo nás BBC filmovala na každom kroku. Nezlepšil sa len pohľad ľudí, ale i naše životy. Teraz vystupujem v stand-up šou s názvom Nezodpovedný otcovský sprievodca pre rodičovstvo, v ktorom moje deti a ja prechádzame ignorantskými komentármi ľudí a raz a navždy uvádzame veci na pravú mieru.

Tlačiť Diskusia