Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Jablká sú zdravšie, ako ste si mysleli: Veď to je hotová domáca lekáreň! Mali by ste ich však jesť iba TAKTO

01.10.2018 KaD

Tohto roku je úroda jabĺk výborná, a tak si môžeme dopriať všetky tie prospešné látky, ktoré obsahujú. Je ich viac ako tristo a spoločne robia z nášho obľúbeného ovocia doslova chutnú domácu lekáreň.

Superpotravina, ktorá rastie na strome, má množstvo pozitívnych účinkov. 5 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Superpotravina, ktorá rastie na strome, má množstvo pozitívnych účinkov.

Mohli by sme si myslieť, že také univerzálne ovocie ako jablko nás už nemôže ničím prekvapiť. Vedci nedávno dospeli k záveru, že žltkasté farbivo kvercetín, ktoré jablká obsahujú, výborne zaberá proti zápalu. Americkí vedci zistili, že kvercetín má obzvlášť silný antibakteriálny účinok, takmer ako antibiotikum. Okrem toho má aj intenzívne antivírusové účinky. Kvercetín ako antioxidant chráni bunky aj pred útokmi voľných radikálov, ktoré bývajú príčinou mnohých ochorení.

Žltkasté farbivo kvercetín, ktoré jablká obsahujú, výborne zaberá proti zápalu. 5 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Žltkasté farbivo kvercetín, ktoré jablká obsahujú, výborne zaberá proti zápalu.

Nemeckí vedci zasa dokázali, že táto super aktívna zložka významne znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení. Pretože kvercetín znižuje počet škodlivých krvných lipidov, ktoré ničia cievne steny. Na znižovanie krvného tlaku má kvercetín podobný účinok ako lieky. Mnohé štúdie tiež dospeli k záveru, že jablčné farbivo pomáha aj proti rakovine pľúc a čriev. Vedci na základe počiatočných výskumov dúfajú, že sa z kvercetínu podarí vydolovať aj účinný prípravok na liečbu senilnej demencie.

Tlačiť Diskusia
Focus Media