Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Soňu z Prešova omrzel život v meste, plní si sen v zahraničí: Vďaka 1 veci sa jej chrípka oblúkom vyhýba

14.10.2018 Jana Rebeka Štefková

Precestovala mnoho krajín a venovala sa všeličomu, ale nakoniec skončila na vlnách oceánu. Prešovčanku Soňu Kršňákovú (27) more lákalo od detstva a dnes si plní sny ako inštruktorka surfu.

Prešovčanka Soňa si užíva život plnými dúškami. 5 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: archív S.K. Prešovčanka Soňa si užíva život plnými dúškami.

„Som človek, ktorý nemá rád stereotypný život, a preto sa venujem rozličným prácam a aktivitám,“ začína rozprávanie usmievavá mladá žena, ktorá sa popri tom živí ako freelance grafický dizajnér, čiže pracuje z domu a učí sa aj vyrábať surfy.

Omrzel ju sídliskový život

Soňa vyštudovala strednú umeleckú školu v Prešove. Potom odišla na Technickú Univerzitu v Košiciach, kde vyštudovala grafický dizajn. Chcela sa vyhnúť stereotypnému sídliskovému životu, a tak odišla do zahraničia spoznávať svet. „Toto rozhodnutie nikdy neoľutujem,“ hovorí mladá žena, ktorá začínala v Portugalsku ako študentka dizajnu. Neskôr žila i pracovala v britskom Walese a vo Francúzsku, a keď jej schválili pracovné víza do Kanady, viac neváhala.

S kamarátkou sa vydali na výlet autom a začali v horúcom Mexiku, cez Ameriku až do Kanady. 5 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: archív S.K. S kamarátkou sa vydali na výlet autom a začali v horúcom Mexiku, cez Ameriku až do Kanady.


 

Odkedy surfuje, nebýva chorá

Soňu už odjakživa fascinovali adrenalínové „boardové“, čiže doskové športy. „Celoročne sa venujem hlavne surfingu, v zimných mesiacoch aj snoubordingu. Surfing patrí skôr k záľubám. Nie je to len šport, ale aj vášeň a životný štýl. „Surfing je pre mňa adrenalín, zábava i meditácia. Milujem ho aj preto, lebo ma udržuje vo forme a v kondícii. Predsa len – pádlovanie je fyzicky veľmi náročné, ale je to jediná činnosť, pri ktorej dokážem úplne vypnúť. Všetok stres si odbúravam v oceáne. Okrem toho má surfing veľmi pozitívny vplyv na zdravie. Musím sa priznať, že nádchy a chrípkové ochorenia ma obchádzajú,“ smeje sa sympatická blondínka.

Studená kanadská voda, divočina, výhľad na zasnežené hory, to je pre Soňu úžasná kombinácia. 5 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: archív S.K. Studená kanadská voda, divočina, výhľad na zasnežené hory, to je pre Soňu úžasná kombinácia.


 

Žije v dažďovom pralese

„Už dva roky žijem na nezvyčajnom mieste – v dažďovom pralese na Kanadskom ostrove – Vancouver Island, v malom mestečku Ucluelet. Nie je to typické miesto, kam ľudia cestujú za tropickou dovolenkou k moru, a to je na tom najlepšie. Surfing s veľrybami, kosatkami a kamošmi mrožmi v studených kanadských vodách v divočine s výhľadom na zasnežené hory je niečo úžasné. Samozrejme, Kanada má takisto, ako aj Slovensko, rôzne ročné obdobia, čiže tam nie je vždy iba zima.“

Pláž si vie užiť aj so psom či s kamarátmi pri ohni. 5 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: archív S.K. Pláž si vie užiť aj so psom či s kamarátmi pri ohni.


Miluje ázijskú kuchyňu

Soňa si najviac obľúbila ázijskú kuchyňu, konkrétne thajskú, japonskú, čínsku, vietnamskú a indickú. „Asi preto, že sú farebné a obsahujú veľa zeleniny, čo je presný opak našej slovenskej kuchyne. Okrem toho už rok som vegetariánkou, takže je veľa surovín, ktoré by som už do úst nedala,“ tvrdí mladá žena, ktorej však zo slovenskej kuchyne predsa len chýba bryndza.

V Kanade sa cíti dobre

Okrem toho, že ju medvede chodia zdraviť až domov, si Soňa rýchlo zvykla aj na domácich. „Kanada je multikultúrna krajina plná imigrantov, takže domáci sú na cudzincov zvyknutí a nikdy mi nedali pocítiť, že sem nepatrím, a preto sa tu cítim ako doma. Zdá sa mi, že Kanada je jedna z najbezpečnejších krajín,“ vysvetľuje Soňa, čím jej ostrov, kde býva, učaroval. Pojem nudiť sa nepozná. Ak nešportuje, nepracuje, tak oddychuje. Samozrejme, určite nie pred televízorom. „Občas chodím aj kempovať do lesa s priateľom alebo len tak relaxujem na pláži pri ohni so psom, s kamarátmi a dobrým drinkom,“ dodáva na záver Soňa.

Surfing je náročný šport, ktorý ovplyvňuje množstvo faktorov, ako je počasie, vietor, vlny, dno, fyzické schopnosti človeka a schopnosť čítať oceán. 5 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: archív S.K. Surfing je náročný šport, ktorý ovplyvňuje množstvo faktorov, ako je počasie, vietor, vlny, dno, fyzické schopnosti človeka a schopnosť čítať oceán.


 

Najväčší zážitok v živote

„S kamarátkou sme prešli viac ako tritisíc kilometrov popri pobreží z horúceho Mexika cez slnečnú Kaliforniu až do zasneženej Kanady. Spali sme v aute prerobenom na kempovanie. Pod hocijakou peknou palmou alebo ihličnatým stromom sme si to pekne zaparkovali – najlepšie s výhľadom na oceán, to bola naša špecialita. Každý deň bol iný, plný prekvapení. No jeden z najabsurdnejších zážitkov bol, keď sme sa po ceste cez Kaliforniu zastavili v Los Angeles, kde sme sa stretli s kamarátom, svetovo uznávaným Dj-om Skrillexom, ktorého sme spoznali v rakúskych horách na festivale elektronickej hudby. Ozvali sme sa mu a on nás pozval na svoju veľkú šou na Long Beach, kde nám vybavil VIP lístky a perfektne sa o nás postaral. Zoznámil nás s kamošmi, pozval nás domov a na druhý deň nám ukázal Los Angeles, kde sme spolu skejtovali po kalifornských uličkách. Keď si pomyslím, aký je slávny, ešte dodnes tomu nemôžem uveriť...“

Tlačiť Diskusia
Focus Media