Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Všetko o obezite, cukrovke a vysokom cholesterole: Vedeli ste, že práve TOTO je spúšťačom rakoviny?

15.11.2018 Katarína Dobrovodská

Keď vážime 100 kg pri výške 160 cm, ťažko sa nám dýcha, chodí, nemôžeme otehotnieť.

Po štyridsiatom roku života a v menopauze sa aj u žien môže začať rozvíjať brušný typ obezity. 9 obrázkov vo fotogalérii Po štyridsiatom roku života a v menopauze sa aj u žien môže začať rozvíjať brušný typ obezity.

Cukrovka nám doslova ničí oči, obličky, nervy aj cievy a vysoký cholesterol má na svedomí infarkty, artériosklerózu či mozgové porážky... Dá sa týmto zdravotným problémom vyhnúť? Zisťovali sme pre vás.

Obezita

Radí MUDr. Ľubomíra Fábryová, PhD., predsedníčka obezitologickej sekcie Slovenskej diabetologickej spoločnosti

– Čo všetko u ženy negatívne ovplyvňuje obezita?

● Obezita dnes patrí vo svete aj u nás medzi najrýchlejšie sa rozvíjajúce civilizačné ochorenia. Podľa údajov z roku 2012 máme v produktívnom veku (18 – 64 rokov) 56,2 % žien v pásme nadhmotnosti (BMI 25 – 29,9 kg/m2) a 25,4 žien v pásme obezity (BMI ≥30 kg/m2). Znamená to, že každá štvrtá žena v produktívnom veku má obezitu, významný rizikový faktor na vznik celého radu ďalších ochorení (srdcovo-cievne ochorenia, cukrovka 2. typu, nádory, dýchacie ťažkosti, ochorenia žlčníka, kĺbov, chrbtice, kožné ochorenia...). Podľa amerických údajov je ich asi 236.

● Obezita vedie k poruchám menštruácie. Prakticky je nemožné riadiť sa výpočtom plodných a neplodných dní. Obezita veľmi negatívne vplýva na plodnosť ženy a výrazne znižuje možnosť normálneho priebehu tehotenstva, pôrod často končí cisárskym rezom, čo môže ovplyvniť rozvoj obezity u potomstva prostredníctvom mikrobiómu.

Obezita veľmi negatívne vplýva na plodnosť ženy. 9 obrázkov vo fotogalérii Obezita veľmi negatívne vplýva na plodnosť ženy.

● Obezita je významný rizikový faktor aj pre rozvoj gestačnej (tehotenskej) cukrovky. Ide o poruchu tolerancie cukrov, ktorá vzniká alebo ju prvýkrát diagnostikujú počas gravidity. Vzhľadom na riziká rozvoja gestačnej cukrovky pre plod aj matku na Slovensku stanovili povinný skríning gestačnej cukrovky, ktorý sa vykonáva u každej tehotnej ženy medzi 24. – 28. gestačným týždňom. A do budúcnosti platí, že ak žena s gestačnou cukrovkou po pôrode nezredukuje hmotnosť, pretrváva u nej až 40 % pravdepodobnosť rozvoja cukrovky 2. typu.

● Samotná obezita je rizikový faktor vzniku onkologických ochorení vo všeobecnosti, obézni ľudia častejšie zomierajú na nádorové ochorenia. Obezita je spúšťací faktor pre rakovinu prsníka, maternice, hrubého čreva a konečníka.

Tlačiť Diskusia