Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Keď Slovenka Paula porodila, netušila, čo ju čaká: Lekárke stačil pohľad na dcérku a bolo zle

08.01.2019 Janka Rebeka Štefková

S diagnózami bojuje ako levica. Karinka Magyarová (5) zo Sabinova má epilepsiu a lekári určili aj ďalšiu diagnózu – detskú mozgovú obrnu. Nedávno na mamu Paulu (33) čakalo ďalšie nepríjemné prekvapenie.

Karinka je veľký jedák, najradšej má piškóty. 4 obrázky vo fotogalérii Karinka je veľký jedák, najradšej má piškóty.

Spúšťačom je choroba a počasie

„V septembri prekonala posledný záchvat a ďalšie, našťastie, nedostala. Ale posledné týždne sa jej znovu vracajú.“ Podľa mladej mamičky je spúšťačom zmena počasia a predzvesť prichádzajúceho ochorenia. „Pri záchvate jej padá hlavička dopredu, neraz spadne celá a udrie sa. Musím byť neustále v strehu a dávať pozor, malá sa celá trasie. Že by som šla do práce, nemôže byť ani reči, hoci by som pracovala rada. Som vyučená predavačka, práca ma baví. Volajú ma aj na mestský úrad, kde som kedysi pracovala, ale nie je to možné, zvlášť teraz, keď je priateľ v zahraničí,“ vysvetľuje. 4 obrázky vo fotogalérii "Mne sa na nej nezdalo nič zvláštne, pekne jedla a držala si rúčkami fľašu."

Stále menia diagnózy

Akoby toho nebolo dosť, dievčatko trpí údajne aj autizmom. Diagnózu ešte lekári nepotvrdili, potrebné sú genetické vyšetrenia, avšak rodičia sa spomínanej diagnózy obávajú už dnes. „Doteraz nám lekári tvrdili, že má detskú mozgovú obrnu a zrazu má autizmus?“ pýta sa Paula, ktorá si po vypočutí verdiktu od lekára poplakala. „Neviem, kde sa stala chyba, ale zmena diagnózy ma dosť vzala. Nechápem, prečo to doktori nezistili skôr,“ hovorí utrápená matka, ktorá sa pripravuje s dcérkou na operáciu mandlí. Zmena diagnózy mamičku veľmi prekvapila. 4 obrázky vo fotogalérii Zmena diagnózy mamičku veľmi prekvapila.

Cviky hľadá na internete

Karinka nerozpráva, má problémy aj s chôdzou. Paula našla rôzne cviky na internete a s dievčatkom pravidelne cvičí. „Kajka nevydrží dlho chodiť, lebo má slabé nôžky. Väčšinou sa pohybuje štvornožky, ale myslím, že ak budeme poriadne cvičiť, bude jedného dňa chodiť,“ verí Paula, ktorá s dievčatkom navštevuje aj centrum Svetielko, lebo cvičenie jej viditeľne pomáha. Žiaľ, mladá rodina je v zlej finančnej situácii a za návštevu zariadenia sa platí. Okrem toho žijú v podnájme, kde platia takmer tristo eur. „Aby sme dcérke mohli dopriať čo najviac potrebných procedúr, priateľ Peter pracuje v zahraničí. Poisťovne preplácajú máločo. Aj teraz čakáme, aký padne verdikt, lebo sme žiadali financie na trojtýždňový cvičebný pobyt v Prešove. Žijeme skromne, ale snažíme sa dcérke dopriať všetko, čo potrebuje. Máme s priateľom len jeden sen, aby sa dcérka vyliečila a dokázala sama chodiť,“ dodáva so slzami v očiach Paula.  Karinka je veľký jedák, najradšej má piškóty. 4 obrázky vo fotogalérii Karinka je veľký jedák, najradšej má piškóty.


‹ 123 ›
Tlačiť Diskusia