Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Jarmila sa usadila v Taliansku a rozbehla svoj biznis: Toto Talianov na mne šokovalo!

16.01.2019 Lucia Lukušová

Pred desiatimi rokmi bola jednou z prvých Sloveniek, ktoré získali licenciu sprevádzať turistov v Ríme a po okolitom regióne.

Syn Marco študuje v dvoch školách – v Taliansku aj na Slovensku, a robí rozdielové skúšky. 5 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: archív J.M. Syn Marco študuje v dvoch školách – v Taliansku aj na Slovensku, a robí rozdielové skúšky.

Domovom Jarmily Molnárovej (43) z Budmeríc je totiž Taliansko. Šije zájazdy na mieru tomu, kto chce krajinu spoznať inak ako cez cestovku.

Ochutnávka vína vo vrtuľníku nad Toskánskom, firemné pobyty v luxusných vilách na samote či zariadenie kompletného servisu okolo svadby – sype hneď na úvod Jarmila požiadavky, s akými sa na ňu obracajú Slováci.

Zatiaľ sa jej podarilo vyhovieť všetkým, ktorí nežiadali osobné stretnutie s pápežom. „Nie je to vôbec jednoduché, hoci som využila všetky diplomatické kontakty. Ale skupinu turistov vo Vatikáne už sprevádzal slovenský veľvyslanec pri Svätej stolici a porozprával čo-to zo zákulisia Vatikánu,“ uvádza.

Stretnutie s pápežom nie je ľahké vybaviť. 5 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Stretnutie s pápežom nie je ľahké vybaviť.

Svadba trvala do ôsmej večer

Slovenská rodáčka ešte počas vysokej školy odcestovala do Talianska za prácou. Hoci sa bránila a kade chodila, tade hovorila, že muža za Taliana by nikdy nechcela, opak je pravdou. Talianska láska opantala aj ju. Preto 50-tisícové rodisko jej manžela San Benedetto del Tronto je aj jej domovom.

„Nebola to zamilovanosť na prvý pohľad. Tri roky som váhala. Stále sme sa rozchádzali a schádzali, až kým som nemala 28 rokov a neodišli sme spolu pracovať do Dolomitov. Tam som si uvedomila, že je to chlap, s ktorým chcem žiť,“ spomína turistická sprievodkyňa v Taliansku na začiatky vzťahu i na svadbu.

„Deň D bol síce pri mori, ale nebol typický taliansky. A to najmä tým, že tristo hostí som zosekala na deväťdesiat. Ich svadby sú hlavne o dobrom jedle, nedodržiavajú zvyky ako my. O jedenástej nás zosobášili, o druhej sme zasadli k stolu, kde nám nosili 11-chodové menu, a večer o ôsmej sme boli doma.“ Taliansko sa nakoniec stalo jej domovom. 5 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Taliansko sa nakoniec stalo jej domovom.

Návykoví Taliani

Jarmila pravidelne niekoľkokrát do roka cestuje na Slovensko. Dôvodom je aj škola, ktorú navštevuje jej 10-ročný syn Marco. Chlapec študuje v oboch krajinách svojich rodičov a robieva rozdielové skúšky. Mama s ním inak ako po slovensky neprehovorí. Chce, aby obe nátury dobre poznal. Najmä tá talianska je podľa nej veľmi nákazlivá.

„Po dvoch týždňoch na Slovensku mi chýba úsmev a spontánnosť v uliciach. Taliani sú stále usmievaví, cudzí ľudia sa na ulici zdravia a pýtajú sa, ako sa máte. Hoci ich to možno nezaujíma, ale urobí to dojem. Aj napriek finančným problémom krajiny si vedia život užívať. U nás sa všetci niekam ponáhľajú,“ vraví.

Syn Marco študuje v dvoch školách – v Taliansku aj na Slovensku, a robí rozdielové skúšky. 5 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: archív J.M. Syn Marco študuje v dvoch školách – v Taliansku aj na Slovensku, a robí rozdielové skúšky.

Čo sa týka výchovy, presadzuje slovenskú. „Talianske deti často skáču rodičom po hlave. Občas im však treba dať výchovnú po zadku. Keď som to raz urobila na ulici, chceli na mňa zavolať sociálku. Nepáčilo sa mi tiež, keď svokra synovi odmala pchala čokoládu, na lyžičke mu dávala chutnať kávu. Počas mojej prítomnosti platia moje pravidlá. Tak ako aj v domácnosti. U nás doma sa vyzúva, čo bežne Taliani nerobia. Preto u mňa svokor na návšteve ešte nebol,“ hovorí s úsmevom. Kto sa chce do Ríma vrátiť, má vhodiť mincu do najznámejšej fontány v centre - Fontány di Trevi. 5 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: archív J.M. Kto sa chce do Ríma vrátiť, má vhodiť mincu do najznámejšej fontány v centre - Fontány di Trevi.

Kompromisy v kuchyni

Na prímorskú stravu si Slovenka veľmi rýchlo zvykla. Čo jej vyhovuje už menej, je čas, keď Taliani zasadajú k večernému stolu. „Každá večera je pre nich ako u nás nedeľný obed. Rodina je spolu, dlho sa rozpráva a popri tom jedia viacero druhov jedál. Žena však nikoho neobsluhuje. Všetko položí na stôl a každý si berie sám.

V našej rodine sme urobili kompromis, nevečeriame neskôr ako o siedmej. Strašne som totiž pribrala, odkedy tam žijem. Môj organizmus nie je stavaný na neskorú večeru,“ pokračuje sprievodkyňa, ktorej srdcovkou je Verona, ostrov Elba, Toskánsko a predovšetkým Rím.

„Zážitok je ísť napríklad okolo Fontány di Trevi o siedmej ráno. Nikto tam nie je a navyše z nej vyberajú peniaze, ktoré tam ľudia nahádzali, a posielajú ich na charitu. Mnohí chodia za nákupmi do Milána. Nevravím, že to nie je mekka módy, ale skvelú taliansku módu za vynikajúce ceny nájdete aj v hlavnom meste. Stačí sa túlať centrom a natrafíte na množstvo neznačkových obchodov so športovou eleganciou, ktorú na Taliankach tak obdivujeme,“ radí Slovákom, ktorí sa tam chystajú.  Jedlo si Taliani vedia naozaj užiť. Nie je len nevyhnutnosť, ale aj spoločenská udalosť. 5 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: archív J.M. Jedlo si Taliani vedia naozaj užiť. Nie je len nevyhnutnosť, ale aj spoločenská udalosť.

Tlačiť Diskusia
Focus Media