Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Svoj domov našla v krajine, o ktorej sníva nejeden Slovák: Na TOTO si stále nedokáže zvyknúť!

14.04.2019 Lucia Lukušová

Do hlavného mesta Švédska, do Štokholmu,sa pôvodne sťahovala na jeden rok. Kristína Pauková (31) je tam už takmer tri a stále si nezvykla na dlhé tmavé noci a mínusové teploty aj na pravé poludnie.

„Lokálni ľudia si radi a všetko plánujú dopredu a tiež sú všade načas. 6 obrázkov vo fotogalérii „Lokálni ľudia si radi a všetko plánujú dopredu a tiež sú všade načas."

Všetko rovnocenne

Zvláštnosťou domácich je aj deľba práce v domácnosti a starostlivosti o deti. „Všetko riešia rovným dielom. Obaja rodičia majú rovnaký počet dní na rodičovskú dovolenku, ktorá trvá dokopy 480 dní. Pričom otec si musí vybrať aspoň určitú časť, minimálne 90 dní. Preto bežne stretnete muža s menšími deťmi v metre či múzeu,“ vysvetľuje sympatická Slovenka, ktorá sa už vyše roka a pol učí po švédsky. Ako prisťahovalkyňa má na kurzy nárok zdarma. Túto možnosť veľmi víta, keďže sa dokáže ľahšie začleniť do spoločnosti. „Švédi sú veľmi korektní, aspoň navonok. Nejakú pripomienku na cudzincov by si málokto dovolil. Slovensko ale veľmi nepoznajú. Staršia generácia rozoznáva Československo a hokej. U mladších rezonuje len Praha,“ uzatvára Kristína.  Na túto sochu naďabí Kristína vždy, keď prechádza okolo štokholmskej radnice. 6 obrázkov vo fotogalérii Na túto sochu naďabí Kristína vždy, keď prechádza okolo štokholmskej radnice.

Tlačiť