Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Manžel sa po 40-tke zmenil! Domov chodil unavený a potom... Toto sa mi nezdalo normálne!

17.04.2019 Milly Sekulová

Pre deti je poobedný spánok nesmierne dôležitý, no my dospelí si ho často nevieme predstaviť. Je zdravé si počas dňa dopriať šlofíka a ak áno, ako dlho by mal trvať?

Chronický únavový syndróm je pomerne komplikované ochorenie. 9 obrázkov vo fotogalérii Chronický únavový syndróm je pomerne komplikované ochorenie.

Čo môže únava signalizovať

Málokrvnosť

Anémia vzniká pre nedostatok červených krviniek, ktoré prenášajú kyslík z pľúc do tkanív a buniek. Typický je nedostatok železa alebo vitamínov. Anémiou trpia najčastejšie ženy v plodnom veku, v tehotenstve či počas dojčenia, keď telo potrebuje viac železa. Ľudia, ktorí ňou trpia, sa cítia malátni a večne unavení.

Ochorenie štítnej žľazy

Štítna žľaza produkuje hormóny, ktoré riadia metabolizmus. Ak je ich priveľa, metabolizmus sa zrýchľuje, ak príliš málo, metabolizmus sa spomaľuje.

Cukrovka

Glukóza dodáva nášmu telu energiu a naše orgány vďaka nej správne fungujú. Ľudia s cukrovkou často zaznamenajú únavu ako prvý varovný signál.

Depresia

Depresia ovplyvňuje celé naše telo a vplýva aj na to, ako spíme, jeme a čo si myslíme. Bez liečby môžu symptómy depresie pretrvávať roky. Sprievodným symptómom je aj častá únava a nevysvetliteľné pocity smútku.

Chronická únava

Chronický únavový syndróm je pomerne komplikované ochorenie. Prejavuje sa extrémnou únavou, ktorú nemožno vysvetliť žiadnou inou zdravotnou príčinou. Taká únava sa zhoršuje fyzickou alebo mentálnou aktivitou, ale po odpočinku neustupuje.

Únava môže mať rôzne príčiny. 9 obrázkov vo fotogalérii Únava môže mať rôzne príčiny.

Tlačiť