Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

1 nepríjemná vec dokáže každý vzťah dostať do kolien: Ak si ju neustrážite, bude po láske!

31.03.2019 Katarína Dobrovodská

Keď sa zamilujeme, praktické veci zväčša neriešime. Na tom druhom si všímame najmä to dobré a cez ružové okuliare vyzerá svet ako gombička.

Len z lásky sa žiť  nedá a skôr či neskôr  zistíme, že peniaze  hrajú vo vzťahu jednu  z hlavných postáv. 6 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Len z lásky sa žiť nedá a skôr či neskôr zistíme, že peniaze hrajú vo vzťahu jednu z hlavných postáv.

Čo radí odborníčka Linda Gergeľová, finančná expertka, Partners Group SK 

Prikrývajte sa takou perinou, na akú máte

Ako si vytvoriť ideálny rodinný rozpočet?

- V prvom rade si treba zrátať všetky pravidelné mesačné príjmy a všetky výdavky. Podľa našich prieskumov Slováci veľa míňajú a len tretina si dokáže z výplaty niečo aj ušetriť. Väčšina ľudí nemá pred výplatou žiadne zdroje. Preto si treba všetko spísať a zariadiť sa podľa reality. To znamená – pri nižšom príjme menej míňať a v každom prípade výdavky plánovať dopredu. Bez ohľadu na výšku príjmu by ste mali mať 10 % rezervu, na ktorú môžete kedykoľvek siahnuť, 20 % si odkladať dlhodobo. Každá domácnosť by mala mať vytvorenú rezervu vo výške 6 mesačných príjmov, keby sa niečo stalo. Ak napríklad váš príjem do domácnosti je mesačne 1 200 ¤ v čistom, rezerva by mala byť vo výške 7 200 €. Takto budete mať určitú istotu, že ak sa niečo stane, budete mať čas nájsť riešenie. Každý pár sa môže dohodnúť, ako bude fungovať v týchto praktických otázkach, a čím skôr to partneri urobia, tým lepšie. 6 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Linda Gergelova Každý pár sa môže dohodnúť, ako bude fungovať v týchto praktických otázkach, a čím skôr to partneri urobia, tým lepšie.

Vyjasnite si to na začiatku

Je normálne, že sa vám v čase najväčšej zaľúbenosti nechce rozmýšľať o praktických veciach. No predídete tak mnohým sklamaniam a nepríjemnostiam do budúcnosti. Dohodnite sa, kto bude čo platiť, koľko miniete na domácnosť a jedlo, prípadne koľko si budete odkladať „keby niečo“.

Nehádajte sa a nastavte si svoj model

Kedysi naše staré mamy s manželmi dali všetky peniaze dokopy a kupovalo sa len to najnutnejšie. Mnohí si zaviedli takzvaný obálkový systém (môžem potvrdiť, že fungoval), to znamená, že výplaty sa dali dohromady a do obálky Domácnosť sa vložili peniaze na nájomné, plyn, elektrinu, TV, poistenie, do obálky Jedlo sa vložili peniaze na stravu na mesiac, v obálke Voľný čas bol aj obnos na zábavu a kultúru. Každý pár sa môže dohodnúť, ako bude fungovať v týchto praktických otázkach, a čím skôr to partneri urobia, tým lepšie.

Tlačiť
Focus Media