Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Tehotná Janka prišla do nemocnice a... To, čo nastalo po pôrode, jej zmenilo život od základov

15.04.2019 Janka Rebeka Štefková

Antónia Hovančíková (16) sa narodila s detskou mozgovou obrnou. Jej mama si želá, aby ich príbeh bol povzbudením pre podobné rodiny, aby neupadli do pasivity a hľadali možnosti zlepšenia zdravia svojho dieťaťa.

Dcérka prišla na svet po predčasnom pôrode. 8 obrázkov vo fotogalérii Dcérka prišla na svet po predčasnom pôrode.

Rozpráva posunkami

Antónia zle rozpráva, s rodičmi komunikuje najmä posunkami. Napriek tomu ukončila deväť tried základnej školy v dedine. Prípravný ročník absolvovala dva roky v Prešove, kde ju vozieval manžel autom. Mamu teší, že vždy bola integrovaná v bežnej triede, kde sa jej venovala asistentka. „Tento rok má za sebou deviaty ročník, mohla tu ostať ešte rok, ale potrebovala zmenu. Navštevuje špeciálnu Spojenú školu v Lipanoch a kolektív jej prospieva,“ teší sa Janka, hoci pre tento krok musel manžel odísť z práce, aby ju mohol voziť zo a do školy.

Puberta je aj ich témou

Tonka je dnes slečna, ktorá zápasí s pubertálnymi problémami. „Mení sa na ženu, ale ona si to neuvedomuje, nevie, čo sa s ňou deje a neraz je z toho nervózna. Má dni, keď sa cíti lepšie, ale sú dni, keď je to zlé. Neraz sa stane, že sa zatne, ostane stáť uprostred cesty či chodníka. Snažíme sa byť s manželom trpezliví, lebo tieto deti vyžadujú naozaj obrovskú dávku trpezlivosti a lásky. Tonka je však milé dievča, veľmi rada kreslí, pri tej činnosti presedí aj pol dňa. Rada stavia puzzle. Okrem toho veľmi rada je a zje naozaj všetko, ale najradšej má pizzu a párky. Na tieto jedlá nedá dopustiť,“ hovorí so smiechom pani Jana.  Antónia si svoj osud nevybrala sama a je na nás rodičoch alebo ich najbližších, aby sme jej ho uľahčili. 8 obrázkov vo fotogalérii Antónia si svoj osud nevybrala sama a je na nás rodičoch alebo ich najbližších, aby sme jej ho uľahčili.

Tlačiť