Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Všetko bolo super až do 18. mesiaca! Mamička si všimla, že synček je zvláštny: Toto ju zničilo

02.04.2019 Janka Rebeka Štefková

Teodor Slosarčík (5) trpí od narodenia autizmom. Vďaka rodičom a svojej húževnatosti chorobu zvláda na výbornú a robí všetko preto, aby napredoval ako ostatné deti.

Autizmus  sa stal strašiakom pre mamy, ktoré pozorne  sledujú všetky prejavy  dieťaťa. 4 obrázky vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Autizmus sa stal strašiakom pre mamy, ktoré pozorne sledujú všetky prejavy dieťaťa.

Viete, že...

... 2. apríl je svetový deň povedomia o autizme? Prostriedkom upozorňovania na problémy súvisiace s autizmom sa stala modrá farba, ktorá sa považuje za farbu komunikácie. Ako symbol autizmu sa často používa aj farebná časť puzzle. Puzzle ako súčasť skladačky, ktorú je potrebné vyriešiť. Aj vy sa môžete pridať, ak si oblečiete v tento deň niečo modré alebo si dáte modrú stužku, či farebnú ako puzzle. V tento deň vystúpi aj Teo spolu s detičkami zo škôlky a školy na benefičnom koncerte o 16.30 v kine Scala v Prešove.

Čo je autizmus?

Autizmus je spôsob bytia. Autizmus je neoddeliteľná súčasť existencie. Je to pervazívna porucha vývinu osobnosti prejavujúca sa predovšetkým v oblasti komunikácie, sociálnych vzťahov, predstavivosti, záujmov a aktivít.

● Niektorí autisti si nedokážu osvojiť reč a vôbec nerozprávajú. Iní hovoria, no slová a vety nedokážu využiť na plnohodnotnú komunikáciu.

● Sociálne vzťahy a ich zákonitosti vnímajú autisti ako veľmi komplikované a neprehľadné. Navonok sa môže zdať, že vôbec nestoja o sociálny kontakt s okolím. Zdanlivá odťažitosť však môže byť len prejavom vnútornej neistoty a neschopnosti nadviazať kontakt s inými osobami.

● Fascinujú ich stereotypné a opakujúce sa činnosti, pohyby i situácie. Hlavne u detí je pozorovateľný zvýšený záujem o točiace sa predmety či zoraďovanie vecí za sebou podľa istého kľúča.

Navonok sa môže zdať, že vôbec nestoja o sociálny kontakt s okolím. 4 obrázky vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Navonok sa môže zdať, že vôbec nestoja o sociálny kontakt s okolím.

 


‹ 12...45 ›
Tlačiť
Focus Media