Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Patríte ku generácii, ktorá TOTO zažila? Spomienky na socializmus, ktoré vám vyčarujú úsmev

16.05.2019 Janka Rebeka Štefková

Spomienkový optimizmus je veľký fenomén. Áno, aj my si väčšinou rady spomenieme na to dobré, čo sme zažili,a to zlé vytesňujeme. Zisťovali sme, čo nám chýba zo socializmu a čo už nie.

„Kino som mala rada, pamätám sa, keď sa premietal Fantomas, bolo plno. 17 obrázkov vo fotogalérii „Kino som mala rada, pamätám sa, keď sa premietal Fantomas, bolo plno."

Milovali sme spartakiádu, Matelka aj Večerníček. Skúšali sme schudnúť s reláciou Cvičme v rytme, chceli sme byť krajšie (aj sme boli krásne) so studenou trvalou. Rifle z tuzexu boli nedostatkový, ale žiadaný tovar a bony sme zháňali kade-tade. Stáli sme v „šóre“ na banány, pili mlieko z vrecka, milovali mliečne desiate. Zo žuvačiek Pedro sme robili obrovské bubliny a prváci skladali iskričkovský sľub. Sú vám, milé dámy, tieto slová povedomé? Aj vy patríte ku generácii, ktorá to zažila, alebo si na to spomínate už len cez svoje mamky a retro nábytok u babičky?

Gabika (42) z Popradu

Keď v kine premietali Fantomasa, bolo natrieskané

„Rada spomínam na spartakiádu, dokonca som ju ako druháčka nacvičovala, i keď sme nakoniec necvičili. Páčil sa mi aj iskričkovský sľub, skladala som ho na Podbanskom vo Vysokých Tatrách,“ hovorí mamička dvoch detí, ktorá mala rada mlieko vo vrecku a milovala mliečne desiate. „Pamätám sa na žuvačky Pedro, Sevák a na biele mastné chrumky, ktoré sa predávali najmä na vlakovej či autobusovej stanici. A ešte sme s ockom chodili v Poprade do mliečneho baru na mliečny kokteil, milovala som ho.“ Na čo rady spomíname alebo ako nám socializmus utkvel v pamäti. 17 obrázkov vo fotogalérii Na čo rady spomíname alebo ako nám socializmus utkvel v pamäti.

Tlačiť