Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Bojíte sa, že dostanete rakovinu? Položte svojej MAME tieto otázky, môžu vám zachránižť život!

03.06.2019 Katarína Dobrovodská

Trápia vás problémy s očami, bolestivá menštruácia alebo sa bojíte, že dostanete rakovinu? Porozprávajte sa s mamou o tom, aké zdravotné ťažkosti má ona a aké sa vyskytli vo vašej rodine.

Ak má niekto z rodičov vysoký tlak krvi, pravdepodobnosť, že ho môžete mať aj vy, je dvadsaťpercentná. 8 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Ak má niekto z rodičov vysoký tlak krvi, pravdepodobnosť, že ho môžete mať aj vy, je dvadsaťpercentná.

Otázky, ktoré vám môžu zachrániť život

Môžeme zdediť všeličo. Okrem farby vlasov, postavy, temperamentu, citového prežívania, správania či inteligencie aj náchylnosť na určité ochorenia. Počúvajte preto pozorne, keď sa u vás doma či na návšteve u starých rodičov začnú rozoberať choroby. Môže vám to výrazne pomôcť pri prevencii aj samotnej liečbe. To, či sa ochorenie rozvinie, môžeme vo veľkej miere ovplyvniť samy svojím životným štýlom, stravou, pohybom, prístupom k sebe.

Nezabudnite sa opýtať

1. Mala si ťažkosti s menštruáciou?

Syndrómom polycystických vaječníkov trpí približne desať percent žien. Tento zdravotný problém sa prejavuje slabým a nepravidelným krvácaním a je dedičný. Dedičnosť preukázali vedecké štúdie. Ak syndrómom trpela vaša mama, odporúčame čím skôr otehotnieť (ak plánujete dieťatko) a ísť čo najskôr k lekárovi. Porucha totiž môže negatívne vplývať na plodnosť. Nájdite si čas na rozhovor  s mamou  o tom, aké zdravotné problémy trápia členov vašej rodiny. 8 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Nájdite si čas na rozhovor s mamou o tom, aké zdravotné problémy trápia členov vašej rodiny.

Tlačiť
Focus Media